Mariçiq në Bruksel në takimin e parë bilateral të skriningut

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.11.2022, 09:53

Zëvendëskryetari i Qeverisë i angazhuar për Çështje Evropiane dhe Kryenegociator me Bashkimin Evropian, Bojan Mariçiq, sot do ta kryesojë ekipin negociues të Maqedonisë së Veriut në Bruksel në takimin e parë për skriningun bilateral i cili fillon me Kapitullin 5, “Furnizime publike”.

Siç kumtoi SÇE, anëtarët e Grupit të punës për Kapitullin 5, në takimin bilateral të skriningut, do t’ua prezentojnë ekspertëve të Komisionit Evropian, kornizën ligjdhënëse të Maqedonisë së Veriut dhe nivelin e harmonizimit me të drejtën e BE-së në këtë kapitull të procesit negociues. Temat dhe fushat e përfshira në këtë kapitull kanë të bëjnë me parimet e përgjithshme të prokurimeve publike, rregullimin e furnizimeve publike në sektorin e përgjithshëm, në fushat e politikës sociale, mjedisit jetësor, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, inovacionet, mbrojtje, koncesionet, prokurimin e mjeteve, prokurimet publike elektronike si edhe aspektet ndërkombëtare të kësaj fushe.

Institucion kompetent për këtë kapitull është Ministria e Financave, gjegjësisht Byroja për Prokurime Publike, ndërsa grupi i punës është i kryesuar nga këshilltari shtetëror në Byronë për Prokurime Publike, Aleksandar Argirovski.

Takimi shpjegues i skriningut për Kapitullin 5 nga Klasteri 1, “Vlera fundamentale”, u mbajt më 15 shtator, me të cilin gjegjësisht filloi procesi i skriningut. Delegacioni i Komisionit Evropian në këtë takim e prezentoi legjislaturën juridike të BE-së në fushën e prokurimeve publike, gjegjësisht janë shpjeguar risitë në rregullativën evropiane nga viti 2018/2019 deri më sot.

Një nga objektivat kryesore të skriningut, siç u tha, është përcaktimi i dallimit që ekziston në secilin nga kapitujt e negociatave, ndërmjet legjislacionit të vendit kandidat dhe ligjit të BE-së. Pas analizës, shteti kandidat pritet të tregojë nëse do të jetë në gjendje ta pranojë ligjin e BE-së në një kapitull të caktuar dhe të harmonizojë dallimet e vërejtura në legjislacion apo synon të kërkojë periudha të caktuara kalimtare për harmonizimin dhe zbatimin e plotë të legjislacionit.

Edhe pse Maqedonia e Veriut filloi negociatat me Bashkimin Evropian së bashku me Shqipërinë dhe së bashku i ndjekin takimet e skriningut shpjegues, ato ndahen për skriningun dypalësh dhe secili vend vazhdon ta udhëheqë veçmas këtë fazë të skriningut.

Sipas kalendarit të Komisionit Evropian procesi i skriningut për Republikën e Maqedonisë së Veriut është paraparë të zgjasë deri në fund të nëntorit të vitit 2023.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit