Nga muaji mars, paga minimale do të rritet në 20,000 denarë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.11.2022, 19:28

Qeveria ka miratuar Propozim-buxhetin për vitin 2023 dhe së shpejti do të hyjë në procedurë parlamentare.

“Buxheti për vitin 2023 është buxheti i parë që është në përputhje me Ligjin e ri për buxhete, të cilin e kemi miratuar këtu në Kuvend dhe ka për qëllim tejkalimin e sfidave të krizës globale ekonomike dhe energjetike. Vetëm për këtë qëllim në buxhetin e vitit të ardhshëm janë ndarë 250 milionë euro”, tha në konferencën e sotme deputetja e LSDM-së Sanela Shkrijelj. Pjesa e të hyrave në Propozim-buxhetin për vitin 2023 është planifikuar në vlerë prej 282 miliardë denarë dhe është 14,8% më e lartë se në vitin 2022.

Nga ana tjetër, shpenzimet janë planifikuar në nivel prej 324,8 miliardë denarë ose 12,6% më të larta se në vitin 2022, me çka vazhdon konsolidimi gradual fiskal me deficit buxhetor.

“Ajo që është veçanërisht e rëndësishme të theksohet është rritja e fondeve për pagesën e pagave, pensioneve dhe transfertave sociale për qytetarët. Për pagesën e pensioneve janë planifikuar 75 miliardë denarë ose rreth 10% më shumë se sivjet”, shtoi ajo.

Këtu merret parasysh metodologjia e re për llogaritjen e pensioneve, sipas së cilës rregullimi i pensioneve kryhet sipas lëvizjes së indeksit të kostos së jetesës në masën 50% dhe rritjes së pagës mesatare të paguar për të gjithë punonjësit në u bë e mundur shuma prej 50%, për një standard të mirë jetese për pensionistët.

Shpenzimet për paga janë parashikuar në 34,9 miliardë denarë, sipas zgjidhjeve ekzistuese ligjore, gjegjësisht shuma është më e lartë për 1,6 miliardë denarë dhe është në drejtim të respektimit të pagës minimale gjatë vitit të ardhshëm, sipas metodologjisë së re.

“Me modelin e vendosur për rritjen e pagës minimale, në mars të ardhshëm ajo do të rritet për 10% dhe do të arrijë gati 20.000 denarë. Në mars të këtij viti, paga minimale ishte 15.200 denarë, që do të thotë se vetëm për një vit kalendarik do të rritet për mbi 30 për qind”, tha ajo, transmeton zhurnal,12,5 miliardë denarë janë planifikuar edhe për pagesën e kompensimeve për mbrojtje sociale të kategorive më të rrezikuara të qytetarëve.

Me Buxhetin për vitin 2023 fokus serioz është vënë te investimet kapitale. Shpenzimet kapitale janë në nivelin prej 48,9 miliardë denarë ose afro 800 milionë euro, të dedikuara për projekte kapitale, pra rreth 52,3% më të larta se parashikimi për vitin 2022.

“Buxheti për vitin 2023 është zhvilluar dhe është një përgjigje ndaj pasojave të krizës. Të gjithë deputetët duhet ta mbështesin këtë dokument më të rëndësishëm për ekonominë e Maqedonisë”, tha Shkrijelj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit