Analizë nga BBC: Sa shqiptarë kanë mbërritur në Britaninë e Madhe dhe pse po largohen nga Shqipëria?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.11.2022, 17:35

Mediat britanike prej disa javësh tanimë kanë nisur me analizat e tyre editoriale kundër emigracionit dhe shqiptarëve. BBC në një analizë të fundit ka përmendur numrin e shqiptarëve që mbërrijnë në Britaninë e Madhe, sa emigrantëve shqiptarë u jepet azil, sa shqiptarë janë kthyer, çfarë i bën emigrantët të largohen nga Shqipëria dhe cilat janë shqetësimet për bandat shqiptare.

Më poshtë analiza e plotë nga BBC:

Ministri i Emigracionit Robert Jenrick ka theksuar numrin e emigrantëve shqiptarë që kanë mbërritur në Britaninë e Madhe këtë vit. "Me gomone, 80% e emigrantëve vijnë nga Shqipëria", u tha ai deputetëve.

Pra, sa kanë mbërritur dhe pse po largohen nga Shqipëria, të cilën Jenrick e quajti një "vend të sigurt"?

Sa emigrantë shqiptarë vijnë në Britaninë e Madhe?

Ka pasur një rritje të shpejtë të numrit të emigrantëve shqiptarë që kalojnë Kanalin Anglez: Në vitin 2020, 50 mbërritën me gomone, në vitin 2021, 800 dhe në vitin 2022, 12,000 shqiptarë kanë mbërritur deri më tani

"Rritja ka qenë eksponenciale dhe ne mendojmë se kjo është kryesisht për shkak të faktit se bandat kriminale shqiptare kanë fituar një bazë në veri të Francës," tha Komandanti Dan O'Mahoney në Komisionin e Përzgjedhur të Çështjeve të Brendshme javën e kaluar. Nga emigrantët shqiptarë të këtij viti, rreth 10,000 ishin burra beqarë, të rritur. Kjo përfaqëson rreth 1% të meshkujve në moshë pune në Shqipëri, sipas shifrave të popullsisë nga Eurostat.

Sa emigrantëve shqiptarë u jepet azil?

Deri në qershor 2022 janë paraqitur 7267 kërkesa për azil nga emigrantët shqiptarë, dyfishi i një viti më parë. Në përgjithësi, 53% e pretendimeve nga shqiptarët pranohen. Rreth 14% e pretendimeve ishin nga burra beqarë, të rritur. Shumica ishin nga gra dhe fëmijë. Disa emigrantë shqiptarë besohet se bëjnë kërkesa për azil me arsyetimin se janë trafikuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vend që të kërkojnë azil, disa emigrantë shqiptarë zgjedhin të zhduken dhe të punojnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, përpara se të kthehen në vendin e tyre, tha zoti O'Mahoney. Shqiptarët mund të hyjnë në Britaninë e Madhe me vizë. Qytetarët e kualifikuar mund të aplikojnë për viza me gjatësi të ndryshme për turizëm, biznes, studim dhe aktivitete të tjera. Midis korrikut 2021 dhe qershorit 2022, Britania e Madhe mori 30,703 aplikime për viza nga shtetas shqiptarë dhe u dha 20,289 prej tyre, sipas shifrave të Home Office – vetëm 361 prej tyre ishin viza pune.

Sa shqiptarë janë kthyer?

Në vitin 2022 deri në muajin qershor, 440 persona u kthyen në Shqipëri pothuajse të gjithë ishin beqarë, burra të rritur. Shqiptarët përfaqësojnë numrin më të madh të shkelësve të huaj të deportuar në vitin 2022. Një marrëveshje dypalëshe e nënshkruar në vitin 2021 nga sekretarja e atëhershme e Brendshme Priti Patel synonte të përshpejtonte largimin e kriminelëve shqiptarë dhe azilkërkuesve të dështuar nga Britania e Madhe.

Ardhja e emigrantëve më 29 tetor 2022

"Më shumë se 1000 shqiptarë, duke përfshirë disa që kaluan Kanalin ilegalisht për të ardhur në Mbretërinë e Bashkuar" janë kthyer në bazë të kësaj marrëveshjeje, thotë Home Office .

Marrëveshja nuk e lejon qeverinë të largojë shqiptarët me një rast aktual azili në Mbretërinë e Bashkuar.

Çfarë i bën emigrantët të largohen nga Shqipëria?

Tre dekada pas rënies së diktaturës së Enver Hoxhës dhe hapjes së kufijve të Shqipërisë, rreth 60% e popullsisë së rritur të vendit donte të largohej, sipas një sondazhi të Gallup të publikuar në dhjetor 2018. Ata përmendën korrupsionin, pagat e ulëta, kushtet e këqija të punës dhe cilësinë e ulët të jetës si arsyet e tyre kryesore. Të ardhurat mesatare vjetore neto të familjeve në Shqipëri ishin vetëm 1,997 € (1,720 £) në 2018, sipas shifrave më të fundit të disponueshme nga Eurostat , ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar ishin 21,464 €.

Pamje nga kryeqyteti i Tiranës

Papunësia e të rinjve shqiptarë (njerëzit e moshës 15-29 vjeç) është 20%. Shqipëria ka aplikuar për anëtarësim në BE dhe negociatat për këtë u hapën në korrik 2022. Aktualisht, qytetarët shqiptarë mund të hyjnë pa viza në BE dhe të qëndrojnë deri në 90 ditë në çdo periudhë 180 ditore si turistë por ata nuk kanë të drejtë automatike për të punuar, studiuar apo jetuar atje.

Cilat janë shqetësimet për bandat shqiptare?

Duke informuar deputetët për emigrantët shqiptarë, O'Mahoney tha: "Ka padyshim njerëz që kanë nevojë për ndihmën tonë por ka edhe një numër të madh që po bëjnë lojëra qëllimisht me sistemin."

Ai vazhdoi duke theksuar rolin e bandave kriminale shqiptare në Britaninë e Madhe. Një raport i Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) i publikuar në fillim të këtij viti tha se këto banda ishin përgjegjëse për importimin e fermave të kanabisit në shkallë industriale në Mbretërinë e Bashkuar. Bandat shqiptare janë gjithashtu lojtarët kryesorë në tregun e kokainës prej 5 miliardë paundësh në Mbretërinë e Bashkuar, thotë NCA. Në vitin 2017, një shtetas shqiptar u burgos pasi drejtoi një operacion kontrabande kokaine me vlerë rreth 60 milionë paund.

Sipas një raporti të Balkan Insight nga gushti i këtij viti, ka pasur një rritje të llogarive anonime në transferimet reklamuese të TikTok të njerëzve nga Shqipëria në Mbretërinë e Bashkuar. Reklamat ofrojnë për të çuar njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar nga Franca me gomone ose nga Belgjika me kamionë, me një kosto prej 2,000-5,000 £ secila . Operacionet e policisë kanë çuar në arrestime të shumta të shqiptarëve të dyshuar për kontrabandë me njerëz. Shqiptarët përbëjnë një nga grupet më të mëdha të shtetasve të huaj në burgjet e Anglisë dhe Uellsit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit