Çmim marramendës! Shitet për 13.2 milionë $ Ferrari i Schumacher në 2003

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.11.2022, 17:07

Ferrari i Michael Schumacher i vitit 2003 është shitur për 13.2 milionë dollarë në një ankand në Zvicër, duke e bërë atë veturën e dytë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë.

Ferrari u nxorr në një ankand në Gjenevë nga Sotheby's dhe mori 13 milionë franga zvicerane (13.2 milionë dollarë) nga një ofertues telefonik. Makina i ka tejkaluar pritshmëritë pasi ishte parashikuar të shitej për 9.4 milionë dollarë.

Me këtë vlerë, Ferrari i Schumacher u bë makina e dytë më e shtrenjtë e Formula 1 e shitur ndonjëherë, pasi vendin e parë e mban një Mercedes W196R i vitit 1954 i shitur për 29,650,095 dollarë. Schumacher ka mposhtur edhe rekordin tjetër të tij, pasi Ferrari F2001 i vitit 2001 është shitur për 7,504,000 dollarë në një ankand Sotheby's në Nju Jork.

Ferrarit të Schumacher iu dha gjithashtu Certifikata e “Librit të Kuq” të Ferrari Classiche, që do të thotë se ajo u rikthye në gjendjen e saj origjinale me pjesë ose duke u riparuar ose zëvendësuar. Ferrari ka një motor V10, një nga të fundit që është përdorur në Formula 1, dhe është përdorur vetëm për 148 milje që kur është restauruar në fabrikën e Maranello këtë vit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit