Bekteshi: Për 10 ditë pritet ulje e çmimeve e ushqimeve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.11.2022, 13:38

Në dhjetë ditët e ardhshme presim ulje të çmimeve të produkteve bazë, veçanërisht të atyre të potencuara në Vendimin për përcaktimin e marzheve nga 5 deri në 12 për qind.

Edhe në pjesën e bukës tashmë ka filluar lirimi. Presim në 3-4 ditët e ardhshme ulje të çmimit të qumështit dhe produkteve qumështore, ndërsa deri në fund të javës së ardhshme edhe ulje të çmimeve të produkteve të mishit, kumtoi sot ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Siç deklaroi Bekteshi pas brifingut me gazetarët, nga 1 dhjetori priten edhe lirime më të mëdha, nëse lëndët e para mbeten me çmimet e njëjta eksportuese.

“Nesër do të merret vendim shtesë me të cilin do të zgjerohet lista e veprimtarive të cilat do të mbështeten nga Qeveria në pajtim me kërkesat e Odës Ekonomike dhe i gjithë zinxhiri i industrisë së mishit do të mbulohet me subvencionimin e energjisë elektrike”.

Sipas tij, përmes Drejtorisë Doganore ndiqen çmimet importuese.

“Edhe aty ka filluar të ketë ulje, ndërsa lista e atyre që do të fitojnë energji elektrike të subvencionuar do t’i dorëzohet Inspektoratit Shtetëror të Tregut dhe do të bëhen kontrolle përkatëse. Ju bëj thirrje konsumatorëve dhe qytetarëve, nëse përcaktojnë se nuk ka ulje të këtyre produkteve në pajtim me përqindjet, të bëjnë denoncim në Inspektoratin Shtetëror të Tregut”, tha Bekteshi.

Ai edhe njëherë përmendi se janë bërë të gjitha përgatitjet në pjesën e sigurimit të prodhimit të energjisë elektrike, veçanërisht në dimër dhe gjatë sezonit për ngrohje që zgjat deri në fund të marsit.

“Nuk presim kurrfarë problemesh në furnizimin e konsumatorëve me energji elektrike dhe ngrohje qendrore”, potencoi ministri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit