Deputeti britanik: Ata dominojnë gjithë botën e krimit në Angli, t’i kthejmë 10 mijë shqiptarët ose humbim zgjedhjet

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 10.11.2022, 10:32

Shqiptarët vijnë nga një vend i sigurt dhe nuk kanë asnjë arsye të fortë për të qëndruar në Britaninë e Madhe. Kjo është ajo që deputeti konservator James Daly, dëshiron të thotë në një analizë të gjatë të botuar në prestigjiozen The Sun.

Ai përqendrohet vetëm te emigrantët shqiptarë dhe shprehet se ata po dominojnë thuajse të gjitha fushat e krimit të organizuar në Britaninë e Madhe. Gjithashtu, ai shprehet se shqiptarët po abuzojnë nga ligjet bujare të Britanisë së Madhe.

Në këtë mënyrë, ai i bën thirrje kryeministrit Sunak, të ndërhyjë me shpejtësi që mijëra shqiptarët që kanë kaluar Kanalin, të kthehen menjëherë dhe mijëra të tjerë që e kanë në plan ta bëjnë këtë, të mos rrezikojnë jetën.

Shkrimi: Rreth 10,000 burra shqiptarë kanë ikur nga vendi i tyre (i sigurt) për të ardhur në Britani, por ne nuk mund të vazhdojmë kështu. Ne duhet ta rregullojmë shpejt sistemin tonë të prishur të azilit, pasi numri i njerëzve që rrezikojnë jetën e tyre për të bërë kalimin e rrezikshëm të Kanalit vazhdon të rritet, e rritet dhe rritet.

Ndalimi i abuzimit me sistemin dhe përshpejtimi i kthimit të emigrantëve të paligjshëm duhet të jetë një prioritet kyç për Kryeministrin e ri. Pasi kam folur me Kryeministrin dhe Sekretaren e Brendshme, e di se zgjidhja e këtij problemi është një prioritet për të dy, por ne duhet të japim rezultate tani.

Numri i njerëzve që vijnë me gomon vetëm nga Shqipëria është rritur në 40% të të gjitha kalimeve në Kanal midis majit dhe shtatorit të këtij viti. Ne kemi parë më shumë se 10,000 burra nga Shqipëria të moshës 18 deri në 40 vjeç që vijnë këtu dhe përpiqen të përfitojnë nga sistemi ynë bujar i azilit ose thjesht të zhduken në ekonominë e zezë.

Të tjerët përfshihen në kriminalitet. Mos mendoni se këtë gjë e them vetëm unë. Shikoni çfarë u tha deputetëve muajin e kaluar Dan O’Mahoney, komandanti i caktuar nga Forcat Kufitare për kontrollin e kalimit të klandestinëve në Kanal.

Ai fajësoi një “rritje eksponenciale” të mbërritjeve në bandat kriminale shqiptare që “fituan një terren” në Francën veriore. Pasi atje, shqiptarët vihen në kontakt me bandat shqiptare në Britaninë e Madhe, të cilat po dominojnë në trafikun e qenieve njerëzore, drogës, prostitucionit dhe tregtisë së armëve.

Kjo nuk mund të vazhdojë! Shifrat që vijnë këtu dhe problemet që ato sjellin janë thjesht shumë të mëdha. Thjesht nuk do të kemi mjaft hotele në vend për t’i strehuar nëse vazhdojnë me këtë ritëm marramendës. Nuk është vetëm Kenti që po ndjen presionin, autoritetet lokale në mbarë vendin po përpiqen të strehojnë numrat në rritje të emigrantëve që vijnë nga Kanali.

Çmenduri totale. Ne nuk mund të vazhdojmë të shpenzojmë 6.8 milionë paund në ditë në hotele, me 5.6 milionë paund nga ato që shpenzohen për ata që kanë mbërritur përmes kalimeve me gomone në Kanal. Mënyra se si përpunohen kërkesat për azil nga Ministria e Brendshme është për të ardhur keq dhe përsëri ne duhet të shohim një ndryshim të menjëhershëm.

Vetëm 4% e numrit të përgjithshëm të atyre që kërkuan azil, të cilët mbërritën në vend vitin e kaluar me gomone, i janë përpunuar kërkesat e tyre dhe deri vonë, vendimmarrësit merrnin mesatarisht 1.7 vendime për azil në javë.

Kjo mungesë produktiviteti është qesharake dhe nuk do të bëjë asgjë për të trajtuar numrin e madh të kërkesave të patrajtuara. Shumë nga 10,000 meshkujt beqarë shqiptarë që kanë kaluar Kanalin këtë vit, padyshim që do të pretendojnë sipas dispozitave moderne të skllavërisë.

Shqipëria jo vetëm që është një vend i sigurt, por ata kanë kaluar nëpër vende të tjera të sigurta si Franca para se të arrijnë këtu. Pastaj duhen mesatarisht 450 ditë që kërkesa e tyre të përpunohet!

Çmenduri totale! Nuk na ka mbetur shumë kohë për t’u dëshmuar atyre që na mbështetën në vitin 2019 se ne kemi dorëzuar Brexit-in dhe më në fund kemi rifituar kontrollin e kufijve tanë.

Pasojat elektorale të mospërmbushjes së kësaj çështjeje janë të dukshme, humbja e mbështetjes në qendrat tradicionale konservatore dhe Muri i Kuq për shkak të kësaj krize të vazhdueshme do të na vinte në rrugën e duhur për të humbur zgjedhjet e ardhshme.

Merrni masa të shpejta. Pra, cila është zgjidhja e kësaj krize? Unë i mirëpres komentet e Rishi Sunak se ai po mundohet për këtë çështje dhe kam besim se kryeministri do të japë rezultat.

Një marrëveshje e re ambicioze me Francën, duke përfshirë vendosjen e personelit britanik përgjatë Kanalit, duhet të ndihmojë në ndalimin e mijëra të tjerëve që të arrijnë në brigjet tona. Por ne duhet të sigurohemi që ata që po mbërrijnë ilegalisht pa asnjë mjet për të qenë këtu, të kthehen me shpejtësi për ta bërë rrugën vërtet të pazbatueshme.

Vetëm disa mijëra shkelës të shtetësive të huaja janë kthyer këtë vit. Gjermania dhe Franca kanë marrëveshje të porositura me Shqipërinë për të rikthyer mijëra njerëz që përpiqen të vijnë në vendet e tyre pa asnjë motiv për ta bërë këtë.

Britania duhet të ketë një marrëveshje të ngjashme, jam i kënaqur që ministrat po punojnë për të ndërtuar këtë mbi marrëveshjen aktuale. Kjo do të na lejonte të ndërmarrim veprime të shpejta për të nxjerrë jashtë vendit njerëz që thjesht nuk duhet të ishin këtu.

Dhe do t’u dëshmonte votuesve se po bëjmë gjithçka që mundemi për ta thyer atë rrugë dhe për ta bërë atë krejtësisht të pazbatueshme për kontrabandistët e sëmurë të njerëzve që janë pre e njerëzve të dëshpëruar.

Britania duhet të jetë krenare për të dhënat e saj për të ndihmuar mijëra njerëz në nevojë të vërtetë nga e gjithë bota. Por ne duhet të ndjekim rrugën e kombeve të tjera evropiane dhe të sigurojmë që njerëzit pa pretendime të vërteta, të cilët kërkojnë të përfitojnë nga mikpritja jonë, të kthehen sa më shpejt të jetë e mundur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit