Petrit Marku vdiq tragjikisht në aksident, kërkohen edhe 27.000€ për rikthimin e trupit të tij në atdhe

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10.11.2022, 10:16

Familja Marku ka kërkuar ndihmën e shqiptarëve kudo në botë për rikthimin në atdhe të trupit të kryefamiljarit të tyre Petrit Marku. Ai humbi tragjikisht jetën një aksident duke lënë pas bashkëshorten dhe dy vajzat 16 dhe 13 vjeç.

Të afërm të tyre kanë hapur një llogari në GoFundMe me limit 50.000€ për rikthimin e trupit të të ndjerit në Shqipëri. Shuma do të shlojë për ashtu edhe për shkollimin e vajzave të mitura.

Deri më tani janë mbledhur gati 23.000€ për të ndihmuar familjen Marku.

DHURONI DUKE KLIKUAR LINKUN:

https://www.gofundme.com/f/7pfcf-petrit-marku?utm_campaign=p_cp+share-sheet&utm_medium=copy_link_all&utm_source=customer

Vajza e cila ka hapur Apelin për ndihmë shkruan:

“Përshëndetje, quhem Emanuela Stakaj dhe po mbledh fonde për familjen Marku. Më datë 22.11.05 Petrit Marku humbi jetën në një aksident tragjik automobilistik duke lënë pas gruan dhe dy vajzat 13 dhe 16 vjeç.

Familja Marku u shpërngul në Shtetet e Bashkuara 2 vite më parë me shpresën për të krijuar një jetë më të mirë për familjen e tyre. Fondet do të përdoren për të mbuluar shpenzimet e funeralit së bashku me mbulimin e shkollimit të dy vajzave të tyre më të vogla.

Kërkoj që të bashkohemi si një komunitet shqiptaro-amerikan dhe të mbështesim familjen Marku në këtë kohë të vështirë. Ju lutemi ndihmoni me donacione pasi familja vuan humbjen e të dashurit të tyre dhe duhet të gjejnë forcën për të ecur përpara.

Ju lutemi lutuni për familjen. Çdo donacion do vlerësohet shumë, faleminderit.”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit