Gjykimi për rastin me vrasjen e henbollistit kroat Denis Tor vazhdon më 22 nëntor

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.11.2022, 18:36

Gjykimi për rastin me vrasjen e hendbollistit kroat, Denis Tot, i cili ishte rrahur deri në vdekje para një diskoteke në Parkun e Qytetit në Shkup vazhdon më 22 nëntor, pasi sot në Gjykatën Themelore Penale në Shkup dëshmoi një dëshmitar i rastit.

Në seancën e sotme dëshmoi Martin Gjorgjievski, i cili së bashku me të akuzuarit Anxhelo Gjorgievski, Klementina Levkovska dhe Andrej Kostovski kishte dalë natën kur ndodhi ngjarja konkrete.

Dëshmitari tregoi për rrjedhën e ngjarjeve në diskotekë deri në shkuarjen në taksi.

“Unë isha prapa bashkëvozitësit, më pas mendoj se Anxhelo u ul afër meje në mes, ndërsa Klementina hyri nga dera e majtë. Që të ulej edhe Viktori, Klementina u zhvendos tek Anxhelo në prehër. Denisi hyri në taksi dhe i thamë të dalë, sepse preism të hyjë një shok, por ai me këmbëngulje futej në taksi dhe filloi t’i thotë Klementinës fjalë ofenduese si dhe Anxhelos. Anxhelo i tha të qetësohej, ndërsa Klementina i tha të dalë sepse nuk ishte vendi për të. Atë pjesë të sekondës filloi një lloj tollovie brenda në taksi dhe kishte sulm ndaj Klementinës dhe Anxhelos nga ana e Denisit”, tregoi Martin Gjorgjievski.

Më pas, siç tha, Anxhelo kishte thirrur “pse më bie” dhe se e tërë ajo kishte ndodhur brenda një sekonde. Kur ka dalë nga taksi, tani i ndjeri Denis Tot, tashmë kishte rënë me shpinë dhe ai menjëherë kishte dalë për t’i ndarë.

“Ishte tronditje për mua, megjithatë, Denisin e kisha shok, çdo të dytën, tretën ditë të javës ne ishim së bashku”, tha ai.

Avokati Ile Tanev, në një deklaratë për mediat pas gjykimit, deklaroi se dëshmia e dëshmitarit shkon në drejtim tjetër.

“Jep një pasqyrë tjetër e cila në asnjë rast nuk mund t’i nënshtrohet atij kualifikimi i cili është dhënë, sepse, thjeshtë bëhet fjalë për një incident të momentit, bëhet fjalë për konflikt dhe bëhet fjalë për një zënkë të thjeshtë”, tha avokati.

Sipas tij, shpallje e pafajësisë nuk mund të pritet, por, shtoi, nëse mbetet një kualifikim i tillë juridik, do të ishte logjike sepse, siç tha “një vepër e tillë nuk ekziston”.

Prokuroria i ngarkon të akuzuarit Anxhelo Gjorgievski, Klementina Levkovska dhe Andrej Kostovski për vepër penale “vrasje” nga neni 123 paragrafi 1 lidhur me nenin 2 të Kodit penal. Në pajtim me aktakuzën, të akuzuarit ngarkohen se më 7 prill, para një klubi të natës në parkun e Qytetit në Shkup, bashkarisht e kanë privuar nga jeta të dëmtuarin Denis Tot.

Procesin e udhëheqë gjykatësja Elena Ilievska Josifoviq, ndërsa përfaqësues i prokurorisë është prokurorja Tanja Trajçevska.

Seanca e ardhshme gjyqësore në të cilën është paraparë që të merren në pyetje të akuzuarit është caktuar më 22 nëntor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit