Borissov: I gjithë rajoni është në konflikt, përveç Bullgarisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.11.2022, 11:55

Para Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i cili po viziton vendin tonë, kam qenë kategorik se jemi të obliguar që për hir të brezave të sotëm dhe të ardhshëm t’u kthejmë shpinën konflikteve dhe provokimeve që kemi parë, deklaroi ish-kryeministri bullgar dhe lideri i GERB-it, Boyko Borissov në takimin me Osmanin.

Borissov theksoi se ne kemi një rrugë të përbashkët drejt Evropës dhe shprehu shpresën se marrëdhëniet tona “do të përmirësohen e më mirë sepse ne jemi më të afërt si shtete dhe njerëz”.

“Unë shpreha besimin tim se gjërat e rëndësishme mes Bullgarisë dhe RMV-së po ecin përpara, por duhet të rregullojmë shoqërinë që të mos ndikohet nga gjëra të vogla dhe të ndalojmë veprimet provokuese, sepse mund të humbasim gjithçka që është arritur deri më tani në një çast.

M’u kujtua edhe situata me fishkëllimën e himnit kombëtar bullgar në ndeshjen e futbollit ndërmjet ekipeve tona dhe që pastaj të gjithë pyesnin se çfarë të keqe i kemi bërë fqinjëve tanë që meritojnë një trajtim të tillë.

Serbia dhe Kosova, Ukraina dhe Rusia, Turqia dhe Greqia, i gjithë rajoni është në konflikt. Na mbetet ne dhe Maqedonia e Veriut të hyjmë në një konflikt. Njerëzit duan të jetojnë mirë. Të kemi gaz, të kemi rrymë, të kemi prosperitet”, theksoi Borissov.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit