Trajkoviq: Radoiçiq ka futur banda të armatosura në veri të Kosovës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.11.2022, 20:07

Rada Trajkoviq, kryetare e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, ka vlerësuar se veriu i Kosovës po bëhet një zonë me rrezik të frikshëm dhe theksoi se KFOR-i nuk do të merret me punën e policisë. Ajo tha se në veriun e vendit tonë ekzistojnë bandat e armatosura që i ka futur Milan Radoiçiq, por jo edhe mercenarë të grupit ‘Wagner’.

Ish-deputetja serbe e Kuvendit te Kosovës, Trajkoviq vlerësoi se EULEX-i nuk ka mjaft policë të vet për të mbuluar të gjitha vendet ku policët e nacionalitetit serb janë larguar nga Policia e Kosovës dhe shtoi se EULEX-i nuk mund të ofrojë siguri në mënyrë efektive.

Trajkoviq në TV “Nova S” ka theksuar se EULEX-i nuk ka mandat për të zëvendësuar policinë lokale.

“Sigurisht që ka rrezik, thjesht tani pritet reagimi i Prishtinës”, tha Trajkoviq dhe shtoi se tani shtrohet pyetja nëse Prishtina do të dërgojë policë shqiptarë në veri të Kosovës.

E pyetur se çfarë do të ndodhte nëse Prishtina vendos për një vendim të tillë dhe i dërgon policët shqiptarë në veri, Trajkoviq vlerësoi se atëherë do të ishte problem i madh për të gjithë ata.

“Ekziston rreziku, sepse në veri të Kosovës atë që nuk na pëlqen ta themi dhe që vazhdimisht mundohemi ta fshehim, ka banda të armatosura që i ka futur zoti (Milan) Radoiçiq, nuk e di nëse ai është vetë i pranishëm atje. Dëgjoj se përveç grupeve të armatosura janë parë edhe anëtarë të grupit ‘Wagner’ që nuk besoj, sepse janë mercenarë që aktualisht luftojnë për rusët në Ukrainë dhe paguhen nga manjatë rusë, nuk e di se cili manjat serb do t’i paguante nëse do të hynin në veri me detyrën për të luftuar”, tha Trajkoviq, transmeton Telegrafi.

Për policët serbë që dhanë dorëheqje, por që ende vazhdojnë të qëndrojnë në stacionet policore në veri të Kosovës, Trajkoviq vlerëson se ata tani janë “persona të qëndrojnë në stacione policore në ndonjë marrëveshje private”.

“Nëse kanë dhënë dorëheqje dhe nëse janë ‘zhveshur’, tani janë persona të ulur në ndonjë marrëveshje private, kjo është shumë e rrezikshme dhe Mitrovica e di këtë. Ajo kishte përvojën më herët që serbët nga veriu i Kosovës donin t’i merrnin stacionet policore, do të thosha, në mënyrë pak të armatosur dhe kishte konflikte të mëdha në mes të komunitetit ndërkombëtar dhe serbëve. Ato stacione policore janë shumë të rëndësishme dhe me të vërtetë mendoj se ky është një qëndrim krejtësisht i pamenduar i atyre që e morën atë vendim”, tha Trajkoviq.

Aleksandar Arsenijeviq nga Iniciativa Qytetare Serbe “Mbijetesa serbe” vlerësoi se qytetarët me siguri do të mësohen ngadalë me dimensionin e ri të jetës në Kosovë.

“Komuniteti serb në veri të Kosovës ka qenë në situata të ngjashme edhe më parë, dhe duke u mësuar nga ajo përvojë, nuk mendoj se do të ndryshojë dukshëm sa i përket marrëdhënieve ndërmjet qytetarëve”, tha Arsenijeviq.

“Sipas informacionevev që kam në stacionet policore qëndrojnë policë të çarmatosur në dorëheqje dhe ruajnë pajisjet dhe stacionet policore, në secilën nga 16 policë. Sot është vërejtur edhe ardhja e policisë së EULEX-it në stacionin policor të Kosovës në Zveçan, kjo ndoshta është shenjë se EULEX-i do të marrë përsipër kornizën e sigurisë në veri të Kosovës”, tha Arsenijeviq.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit