Procedura për hapjen e Kushtetutës në RMV mund të zgjasë deri në gjashtë muaj

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.11.2022, 15:39

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, ka bërë të ditur se procedura për hapjen e Kushtetutës mund të zgjasë nga katër muaj e gjysmë deri në gjashtë muaj, varësisht nga numri i amendamenteve dhe sa do të zgjasë debati pas amendamenteve siç parashihet në afate, përcjell.

“Tashmë është një teknikë. Sipas Rregullores, ajo procedurë ka afate dhe faza të përshtatshme. Jam i obliguar t’i di procedurat për informim të përgjithshëm”, tha Xhaferi.

Sipas Rregullores së Kuvendit, faza e parë e ndryshimeve në Kushtetutë mund të zgjasë maksimumi 20 ditë pune. Në Komisionin për Çështje Kushtetuese mund të debatohet maksimumi dhjetë ditë dhe maksimumi dhjetë ditë në seancë plenare të Kuvendit. Çdo deputet mund të flasë disa herë, si brenda Komisionit ashtu edhe në seancë plenare, por jo më shumë se 20 minuta në total.

Nëse Kuvendi në seancë plenare me së paku 80 vota merr vendim për aderim në ndryshimin e Kushtetutës, kalon në fazën e dytë – përgatitjen dhe përcaktimin e projekt-amendamenteve. Nga momenti i paraqitjes në Kuvend të projekt-amendamenteve deri në mbajtjen e seancës plenare për miratimin e tyre duhet të kalojnë të paktën 30 ditë. Shqyrtimi i secilit projekt-amendament individualisht mund të zgjasë maksimumi tre ditë si në Komision ashtu edhe në seancë plenare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit