Kryeministri anglez takohet me Macron: Do t’i ndalojmë totalisht emigrantët e paligjshëm

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 08.11.2022, 10:16

Në harkun e pak kohëve, të shkosh në Angli nuk do të jetë aq e lehtë sa tani. Krerët e shteteve më të mëdha të botës, mes tyre edhe ata të Britanisë dhe Francës, janë mbledhur në Egjipt për samitin e klimës, që po ndryshon prej ndotjes që njeriu i bën dita-ditës vendit dhe po rrezikon jetën normale në planet.

Gjithsesi, përtej këtij rreziku, presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministri i Anglisë, Rishi Sunak, kanë biseduar edhe për një rrezik tjetër, atë të emigrantëve të paligjshëm, që kalojnë Kanalin dhe mbërrijnë në Angli. Këtë e ka bërë me dije vetë Sunak, i cili tregon çfarë bisedoi me Macron.

“Ishte e mrekullueshme që takova Presidentin Macron për të folur jo vetëm për trajtimin e migracionit të paligjshëm, por për një sërë fushash të tjera në të cilat ne duam të bashkëpunojmë ngushtë me francezët. Mendoj se ka një mundësi që ne të punojmë ngushtë, jo vetëm me francezët, por edhe me vende të tjera.

Duke punuar së bashku me partnerët tanë evropianë, ne mund të bëjmë një ndryshim, të kapërcejmë këtë sfidë të migrimit të paligjshëm dhe të ndalojmë njerëzit që vijnë ilegalisht.

Unë në fakt po e lë këtë me besim dhe optimizëm të rinovuar se duke punuar së bashku me partnerët tanë evropianë, ne mund të bëjmë një ndryshim, të kapërcejmë këtë sfidë të migrimit të paligjshëm dhe të ndalojmë njerëzit që vijnë ilegalisht”, tha Sunak.

Pothuajse 40,000 njerëz kanë mbërritur ilegalisht në Britani me anije nga Franca këtë vit. Disa ekspertë vlerësojnë se shifra mund të shkojë në 60,000 deri në fund të vitit 2022. Numri masiv i kalimeve të kanaleve ka mposhtur plotësisht sistemin e azilit në Britani.

Vetëm javën e kaluar pati raportime për kaos dhe mbipopullim masiv në qendrën e përpunimit të emigrantëve Manston në Kent. Objekti ka kapacitet për 1000 persona, të cilët supozohet të jenë aty vetëm për dy ditë përpara se të dërgohen në hotele ose bujtina. Por javën e kaluar popullsia e qendrës u rrit në 3,000.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit