Mickoski: Nuk do të votojmë për ndryshimet kushtetuese

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.11.2022, 18:06

Mendoj se ata që ishin para meje në përgjithësi shpjeguan frymën e takimit sot, por do të them se si e pamë këtë takim.

Fillimisht na vjen keq që qeveria dhe mazhoranca nuk dëgjojnë sa duhet problemet reale të qytetarëve, ndaj në këtë mbledhje nuk diskutuam p.sh për të dhënat e sotme që dolën, që janë 20% inflacion ose 31%. rritje të çmimeve të ushqimeve dhe pijeve joalkoolike. Këto janë problemet thelbësore që po shqetësojnë qytetarët, si do ta kalojmë këtë dimër, me çfarë sfidash do të përballemi, cila është gatishmëria e qeverisë.

Këto janë ato të vërtetat që duhet të diskutohen në takime të tilla, në të cilat politikanët janë përgjegjës dhe të cilët duhet t’i ndihmojnë qytetarët dhe të diskutojnë ato tema.

Fatkeqësisht, sot mazhoranca e humbi këtë mundësi dhe për shkak se e humbi këtë mundësi, e vetmja temë që ishte në fokusin e tyre është se ata janë të interesuar të defokusohen në gjithçka ku janë të pasuksesshme, dhe kjo janë të ashtuquajturat amendamente kushtetuese nën maskën e një lloj të ardhmeje evropiane që ata vetë e shkelën shumë herë në të kaluarën.

Nga ajo që mund të konstatoj, dhe këtu janë kryetarët e tjerë të partive politike që janë pjesë e koalicionit parlamentar, këtu janë Ivan Stoilkoviq dhe Ljupço Dimovski, se mazhoranca nuk ka shumicë për amendamentet kushtetuese.

Nuk ka mazhorancë për amendamentet kushtetuese dhe në bazë të këtij konkluzioni, përfundimi logjik i ngjarjeve është shpërbërja e parlamentit, formimi i qeverisë teknike dhe kalimi në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Këtë e kërkuam edhe ne, sot në mbledhjen e sotme, pasi u pa se nuk kemi një mazhorancë që do të votonte për, këtu, ndryshimet e mundshme kushtetuese të propozuara nga mazhoranca qeveritare.

Gjithashtu kemi vërejtur se ky është një takim i vonuar dhe se para marrjes së vendimeve bëhen konsensus, konsultime me partitë politike parlamentare. Në këtë mënyrë konsultimet postfestum janë të panevojshme, zhgënjyese dhe vetëm për të mos u shpallur si një koalicion antishtetëror, jo konstruktiv dhe kundër të ardhmes së shtetit.

Prandaj guxuam dhe erdhëm sot, të vetëdijshëm se mund të mos diskutojmë se çfarë i shqetëson qytetarët dhe se takimet e sotme nuk do të ketë rezultat, por më duhet të them se një dokument që u shpërnda në fund u duk më pak komik nga takimi. të cilat duhet të ishin një lloj konkluzionesh, të cilat ne i hodhëm poshtë dhe as nuk duam t’i komentojmë fare, sepse ai vetë nuk është një hap evropian, këtu janë konkluzionet për të rënë dakord dhe për t’i miratuar këto përfundime.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit