Vazhdon takimi i liderëve me kryeministrin Kovaçevski

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.11.2022, 15:53

Sot pasdite në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, filloi takimi i liderëve të kryetarëve të partive parlamentare, me ftesë të Kryetarit të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Në takimin e liderëve, të cilin e hapi Kryeministri Kovaçevski me fjalimin e tij, do të diskutohet për ardhmërinë evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut, si dhe për vendimet që duhet të merren në Kuvend në periudhën e ardhshme me një plan të gjerë politik dhe konsensus social.

Në takim po marrin pjesë edhe Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, kryetari i “VMRO-DPMNE-së”, Hristijan Mickovski, kryetari i “Bashkimit Demokratik për Integrim”, Ali Ahmeti, kryetari i “Aleancës për Shqiptarët”, Arben Taravari, kryetari i “Alternativës”, Afrim Gashi, nënkryetarja e “Partisë Liberale Demokratike”, Monika Zajkova”, kryetari i “Partisë së Re Socialdemokrate”, Goran Misovski, kryetari i “Partisë Socialiste të Maqedonisë”, Ljupço Dimovski, zëvendëskryetari i “VMRO-PP-së”, Ljupço Ballkovski, kryetarja e “Ripërtëritjes Demokratike të Maqedonisë”, Maja Moraçanin, kryetari i “Opsioni Qytetar për Maqedoninë”, Stevço Jakimovski, kryetari i “Partisë së Pensionistëve”, Ilija Nikollovski, Xhabir Doko, kryetari i “Partisë Demokratike të Turqve të Maqedonisë”, Bejxhan Iljas, kryetari i “Unionit Demokratik”, Pavle Trajanov, kryetari i “Pala Serbe e Maqedonisë”, Mirosllav Jovanoviq, kryetari i “Partisë demokratike të Serbëve në Maqedoni”, Ivan Stollkoviq dhe kryetari i “Partisë Demokratike të Shqiptarëve”, Menduh Thaçi.

Qëllimi i takimit të liderëve është në drejtim të sigurimit të mbështetjes nga ana e partive parlamentare me qëllim sjelljen e vendimeve të shpejta dhe efikase në Kuvend. Pjesë e temave për diskutim janë procesi i skriningut me BE-në, të gjitha aspektet kyçe që lidhen me integrimin e shtetit në BE, si dhe situata aktuale me krizën energjetike dhe masat e marra nga Qeveria për përballimin e krizës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit