Thaçi, para takimit të liderëve në Kuvend, nuk është koha për shantazhe

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.11.2022, 15:03

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi, para takimit të liderëve në Kuvend deklaroi se me dialog të mirë duhet të arrihet marrëveshje për ndryshimet kushtetuese dhe se nuk ka rrugë tjetër për zhbllokimin e procesit integrues.

Rreth asaj nëse edhe ata kanë kushte si partitë tjera shqiptare, Thaçi tha se heqja e “20 përqindëshit” nga Kushtetuta është propozim i tyre dhe se tani nuk është koha për shantazhe.

“Unë gjithmonë them se jam më keq se të gjithë, mos më futni në formulime të tilla. Unë nuk e di kush janë ato parti tjera politike shqiptare. Nëse mendoni se është BESA, për mua ata ende janë pjesë e koalicionit me LSDM-në. Po, ky është propozimi i jonë. Është shumë keq kur librin që ju e shkruani ta ligjërojë dikush tjetër në universitet. Është vjedhje e platformës, vjedhje e një ideje. Mendoj se është koha që tashmë të flasim publikisht për identitetin e shqiptarëve që të bëhen pjesë e normave juridike të vendit tonë”, tha Thaçi duke shtuar se megjithatë nuk është koha për kushte dhe shantazhe.

Sipas tij madje “nuk është koha t’u jepet armë në dorë kundërshtarëve të procesit integrues” dhe a janë të shumtë apo të paktë, për të nuk është aq e rëndësishme.

“Kam biseduar me z.Ahmeti në këtë temë, do të vazhdojmë të bisedojmë, por ne nuk kemi asnjë kusht. Dhe kjo duhet thënë shumë qartë. Pastaj do të flasim siç kemi biseduar me z. Ahmeti dhe partnerin tonë të koalicionit dhe me opozitën maqedonase. Kemi argumente të fuqishme, por nuk është koha që të vendosen kushte apo afate. Ky është një proces shumë më i madh se ajo tjetra”, tha i pari i PDSH-së, Menduh Thaçi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit