Vuçiq: Në 99-ën e humbëm “de-facto” Kosovën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.11.2022, 11:24

Presidenti serb Vuçiç deklaroi të dielën në mbrëmje, pas vendimit të serbëve nga veriu i Kosovës që të tërhiqen nga institucionet e Kosovës për shkak të fillimit të zbatimit të planit të riregjistrimit të automjeteve, se ky nuk është as e para e as e fundit herë që, sipas tij, Serbia sulmohet për çështjen e Kosovës dhe se është e rëndësishme që tani ai të sillet seriozisht dhe me përgjegjësi.

Sigurisht që po flasim për ndryshime të mëdha politike, pothuajse tektonike, tha Vuçiç në një paraqitje në televizionin Pink, duke shtuar se vendimi i serbëve për t’u larguar nga institucionet e Kosovës është historik.

Ai theksoi se historitë se ata e kanë bërë këtë me urdhër të Beogradit janë të pakuptimta dhe se ata që e thonë këtë nuk duan të shohin se çfarë duan serbët dhe me çfarë problemesh po përballen.

Vuçiç thotë se mendon se është shumë e rëndësishme që njerëzit të dinë se çfarë ka kaluar Serbia në dekadat e mëparshme dhe në muajt e mëparshëm. Ai kujtoi se “në vitin 1999 Serbia e humbi de facto sovranitetin e saj në Kosovë dhe në vitin 2004 ndodhi një pogrom”.

Marrëveshja e Brukselit “bleu 10 vjet paqe”

Ai ka kujtuar edhe politikën “standardet para statusit”, pas së cilës, siç thotë ai, pasuan vrasjet e serbëve dhe më pas shqiptarët u shpërblyen nga Perëndimi me njohjen e pavarësisë së shpallur në mënyrë të njëanshme.

Vuçiç beson se ishte një vendim i keq për të zhvendosur bisedimet me Prishtinën në BE dhe se ishte “gabimi më i madh që bëri Serbia”.

Ai thotë se marrëveshja e Brukselit “bleu 10 vjet paqe”, që çoi në rritjen e ekonomisë. Ai po ashtu thotë se një nga takimet e tij më të vështira me popullin serb ka qenë pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Brukselit dhe po ashtu ka thënë se serbët duhet të tërhiqen nga institucionet e Prishtinës.

Presidenti i Serbisë tha gjithashtu se kur në gusht u mbajtën negociatat për dokumentet personale në Bruksel, një përfaqësues evropian dhe amerikan i kërkuan atij marrëveshje që atëherë dhe ata morën përsipër ta detyrojnë Albin Kurtin të heqë dorë nga riregjistrimi i targave.

Seancat e Qeverisë së Kosovës

Është mbledhur edhe qeveria e Kosovës, ku temë kryesore ka qenë situata dhe ngjarjet aktuale në vend.

“Duke theksuar rëndësinë e funksionimit normal të institucioneve dhe shërbimeve që ato ofrojnë, gjatë diskutimit u konfirmua se institucionet vartëse të secilës ministri kanë vazhduar të kryejnë detyrat e tyre në kuadër të kompetencave të tyre”, u tha pas një mbledhjeje të kabinetit Kurti.

Ky i fundit tha gjatë seancës se “ligjshmëria dhe kushtetutshmëria e Republikës nuk mund të cenohet, ndërsa dialogu dhe institucionet nuk kanë alternativë”. Ai përsëriti thirrjen për të mos “bojkotuar dhe braktisur institucionet e Kosovës që u shërbejnë të gjithëve pa dallim”.

“Qeveria e Kosovës mbetet e përkushtuar ndaj sundimit të ligjit, respektimit të të drejtave dhe lirive të njeriut dhe pakicave, barazisë, shërbimit ndaj qytetarëve, paqes dhe sigurisë”, përfundon njoftimi i qeverisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit