Stuhia “Eva” godet Greqinë, qytetarët marrin mesazhin paralajmërues

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.11.2022, 20:41

Autoritetet greke kanë dhënë alarmin për stuhinë “Eva” që pritet të godasë Atikën duke shkaktuar rrebeshe të forta e breshër.

Mbrojtja Civile u bën thirrje qytetarëve që të shmangin lëvizjen nga mbrëmja e së shtunës deri të dielën pasdite. Mesazhi përmend fenomene të rrezikshme të motit, ndërsa thekson: “Shmangni udhëtimet”.

Kur dhe ku do të godasë moti i keq?

Të dielën në pjesën më të madhe të Greqisë do të ketë reshje shiu dhe stuhi, dukuri të cilat do të jenë intensive ndërsa në mbrëmje do të fillojnë të kufizohen në lindje, qendrore, jug dhe Egje.

Nga orët e pasdites së nesërme, fenomene shumë të forta do të ndodhin në Ciklada, ishujt e Egjeut Lindor, Dodekanez dhe zona të Kretës. Kushtet atmosferike favorizojnë transportin e pluhurit nga Afrika.

Temperaturat do të variojnë në Maqedoninë Perëndimore nga 5 deri në 15 gradë, në pjesën tjetër të Greqisë Veriore nga 5 deri në 21 gradë, në Epir nga 8 deri në 19 gradë, në Thesali nga 8 deri në 20 gradë, në pjesën tjetër të kontinentit nga 8 deri në 21 gradë, në ishujt e Jonit nga 13 deri në 18 gradë dhe në ishujt e Egjeut dhe në Kretë nga 12 deri në 22-23 gradë Celsius.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit