Maqedonia merr ndihmën më të madhe nga BE

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.11.2022, 11:27

Së bashku do t’i tejkalojmë sfidat e kësaj krize të madhe”, tha kryetarja e KE-së, pas nënshkrimit të marrëveshjes për FRONTEX në gjuhën maqedonase javën e kaluar në Shkup.

Ajo është e bindur se nëse vendi vazhdon t’i zbatojë reformat me këtë ritëm, do të ketë sukses në rrugën drejt BE-së dhe vlerësoi se kjo marrëveshje do të forcojë bashkëpunimin dhe tregon se gjuha maqedonase respektohet plotësisht në Union.

Me ndihmën prej 80 milionë eurosh, BE-ja dërgoi mesazhin se vendi dhe Ballkani Perëndimor nuk janë të vetëm në përballjen e krizës energjetike.

Ndihma emergjente buxhetore që do të jetë në dispozicion nga janari 2023, siç deklaroi Von der Leyen në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Dimitar Kovacevski, është një sinjal se BE-ja është së bashku me Ballkanin Perëndimor në krizën energjetike dhe më në fund po i jep këto sinjale se kanë filluar të lëvizin gjërat në aspektin e integrimit evropian që kur u hap procesi i shqyrtimit.

Paratë, sipas Von der Leyen, duhet të ndihmojnë vendin të përballet me ndikimin që rritja e çmimeve të energjisë ka tek qytetarët dhe bizneset.

500 milionë euro për krizën energjetike

Gjithashtu, për vendet e Ballkanit Perëndimor, 500 milionë euro do të sigurohen shtesë përmes Planit Evropian të Investimeve për investime në energjinë e rinovueshme dhe efiçiencë të energjisë me qëllim uljen e varësisë nga burimet ruse të energjisë.

Si mbështetje për banor, ndihma që BE do t’i japë Maqedonisë së Veriut (43.6 euro për banor) është më e larta në rajon, përpara Kosovës (41.5 euro për banor), Shqipërisë (28.6 euro për banor), Serbisë (24.3 euro). për banor) dhe Bosnjë dhe Hercegovinë (20.0 euro për banor).

Sipas BE-së, energjia e prodhuar në vend do të krijojë vende të mira pune dhe do t’i bëjë vendet më të pavarura nga lëndët djegëse fosile ruse dhe do të lejojë Maqedoninë e Veriut të marrë pjesë në prokurimin e përbashkët evropian të gazit natyror dhe lëngjeve.

BE-ja ka vendosur që dëshiron të blejë gaz në tregun global së bashku me vendet e tjera, gjë që do të rrisë fuqinë blerëse dhe Maqedonia e Veriut do t’i bashkohet këtij tregu për të ulur çmimet e gazit në BE, por më e rëndësishmja, çmimet e energjisë elektrike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit