Gjysma e të punësuarve: Puna na dëmton shëndetin mendor! Na jep efekte negative

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.11.2022, 09:24

Katër nga 10 punonjës në Shtetet e Bashkuara raportojnë se puna e tyre ka një ndikim negativ ose jashtëzakonisht negativ në shëndetin e tyre mendor, sipas një sondazhi të ri të Gallup të publikuar të enjten.

"Për punonjësit, punët e tyre dhe vendet e tyre të punës në përgjithësi kanë ndikime të rëndësishme në mirëqenien e tyre të përgjithshme dhe mirëqenien e anëtarëve të familjes së tyre," tha për ABC News Dan Witters, autori kryesor i studimit dhe drejtor i kërkimit në Gallup National Health and Wellbeing Index.

Për kaq shumë njerëz puna e tyre aktuale po dëmton shëndetin e tyre mendor dhe është një realitet shkatërrues që udhëheqësit do të duhet të kuptojnë dhe ta marrin seriozisht.

Sipas studimit, 1 në 5 punëtorë raportuan se shëndeti i tyre mendor ishte i dobët.

Mungesa në punë rezulton në humbje të produktivitetit. Sipas studimit, në të gjithë fuqinë punëtore në SHBA, mungesa e punës për shkak të shëndetit të dobët mendor vlerësohet t'i kushtojë ekonomisë amerikane mbi 47 miliardë dollarë në vit humbje në produktivitet.

"Nuk ka dyshim se shëndeti mendor është një çështje serioze me të cilën përballet shoqëria jonë dhe popullata jonë... punëtorët po luftojnë me sfidat e shëndetit mendor në një shkallë të lartë," Dr. Chris Cunningham, profesor i psikologjisë së shëndetit në punë në Universitetin e Tennessee, tha për ABC News.

Mbi 60% e popullsisë së SHBA më shumë se 160 milionë njerëz janë fuqi punëtore, dhe personi mesatar që punon me kohë të plotë shpenzon afërsisht gjysmën e jetës së tij në punë, sipas Byrosë së Statistikave të Punës dhe Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore.

Kështu, vendet e punës mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin mendor dhe mirëqenien për një pjesë të madhe të popullsisë së SHBA.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit