The Telegraph: Emigrantët shqiptarë strehohen në hotele luksoze 200£ nata

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.11.2022, 08:44

Familjet shqiptare që arritën në Britani me gomone janë ndër dhjetërërit emigrantë të strehuar në një hotel luksoz në Lincolnshire, i cili është marrë nën kontroll nga Ministria e Brendshme, teksa luftohet për të përballuar një krizë spirale të emigrantëve, shkruan The Telegraph.

Stoke Rochford Hall, një shtëpi madhështore viktoriane jashtë Grantham, zakonisht vend për dasmat e mrekullueshme që kushtojnë mijëra paund, i kushtojnë dhomat deri në 200£ nata.

Hoteli, me terrenet e tij piktoreske në fshatin në jug të Grantham, është marrë në kontroll që nga shtatori, dhe çifte të shumta kanë anuluar planet e tyre të dasmës.

Telegrafi foli me refugjatët dhe migrantët nga Irani, Afganistani, Iraku, Pakistani dhe Shqipëria, të cilët e përshkruan atë si një vend të mirë për të qëndruar, por thanë se kishin pak ose aspak informacion se kur do të zhvendoseshin ose do të trajtoheshin rastet e tyre.

Emigrantët të vendosur në hotele luksoze

Zyra e Brendshme tha se përdorimi i hoteleve ishte "i papranueshëm" dhe se po punonte për të gjetur strehim alternativ.

Një burim i lartë i qeverisë tha për The Telegraph se ishte alarmante që emigrantët po vendoseshin në hotele luksoze të vendit kur ministrat supozohej të ndiqnin një politikë për t'i penguar ata.

“Duket sikur po i vendosim azilkërkuesit në një shtëpi madhështore. Si ndihmon kjo për të pakësuar numrin ?”, thanë ata.

Në internet, hoteli është i rezervuar plotësisht të paktën deri në fund të dhjetorit. Telegraph nuk ka mundur të kontaktojë me pronarët e tij, por ata më herët kanë thënë për një gazetë lokale se kanë një “kontratë të detyrueshme” me Qeverinë.

Njerëz me humor të mirë

Kur mbërriti The Telegraph, kishte familje që eksploronin terrenin e rezidencës, fëmijë të vegjël që luanin futboll në oborr dhe roje sigurie që bënin gara vrapimi me të tjerët.

Salla madhështore e pritjes e veshur me panele druri ishte e mbushur me familje, me të rinj që ngjiteshin mbi divane lëkure dhe staf me pamje të stresuar.

Shumica e emigrantëve me të cilët foli The Telegraph ishin me humor të mirë, duke shprehur lehtësim për sigurinë dhe duke vlerësuar cilësinë e akomodimit të tyre.

Dy familjet shqiptare me të cilat The Telegraph foli, përshkruan një udhëtim “të frikshëm” nëntë orësh përgjatë Kanalit me gomone së bashku me gjashtëmbëdhjetë emigrantë të tjerë.

Dy kushërira dhe fëmijët e tyre të vegjël kishin kaluar në Angli gati tre muaj më parë, pasi kishin lënë qytetin e tyre të lindjes, Burrelin në Shqipërinë qendrore.

Duke folur përmes një vajze 14-vjeçare, Ame, e vetmja anëtare e familjes që fliste anglisht, ata përshkruan se u shpëtuan nga policia në det pikërisht kur gomonia e tyre ishte gati të fundosej.

Ata u dërguan dhe u vendosën përfundimisht në hotelin Crowne Plaza në Heathrow për dy muaj përpara se të transferoheshin në Stoke Rochford tre javë më parë. “Ky hotel ishte një përmirësim i madh”, thanë ata, pavarësisht se tre fëmijët ndanin vetëm një shtrat.

Ato nuk kishin shkuar në shkollë që kur mbërritën në MB.

"Më e sigurt, më e mbrojtur"

Familjet thanë se erdhën në Britani sepse ishte "më e sigurt, më e mbrojtur" se kudo tjetër dhe se, nëse u jepej azil, ata synonin të qëndronin përgjithmonë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit