Kovaçevski: Me vendimet e reja për kompanitë ushqimore presim ulje të çmimeve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.11.2022, 10:05

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, në programin “Bisedë me redaksinë”, theksoi se me vendimet e fundit të Qeverisë u mundësohet kompanive që prodhojnë produkte ushqimore bazë, shkollave publike fillore dhe të mesme, ndërmarrjeve publike për ujësjellës dhe largim të ujërave të zeza, për të lidhur kontratë me EMV – Shitja dhe të ketë energji elektrike më të lirë.

Me këto masa, kompanitë prodhuese të produkteve ushqimore bazë do të kenë parashikueshmëri, energji elektrike të qëndrueshme dhe më të lirë, gjë që do të ndikojë përfundimisht në stabilizimin e çmimeve të produkteve finale të cilat prodhohen dhe shiten nga këto kompani. Me një vendim të tillë, çmimet e produkteve ushqimore bazë duhet të ulen me të paktën 10%.

“A do të thotë një ulje?” Po. Qëllimi është ulja e çmimit të produkteve ushqimore. Janë zhvilluar takime me kryetarin e Odës Unioni i Odave Ekonomike të prodhuesve të produkteve ushqimore me Ministrinë e Ekonomisë. Me ftesë time ai merr pjesë në të gjitha mbledhjet e këshillit ekonomik në përbërje të zgjeruar, të gjitha me qëllim të uljes së çmimit të produkteve bazë ushqimore”, tha kryeministri Kovaçevski.

Kryeministri vuri në dukje se këta konsumatorë do të marrin një çmim të energjisë elektrike më të ulët se çmimi në bursë dhe çmimi i të cilit do t’u sigurojë atyre parashikueshmëri.

“Ata do të paguajnë një çmim të subvencionuar, të rregulluar që do të jetë shumë më i ulët se çmimi në bursën HUPEX. Qëllimi është që të kemi ulje të çmimit të produkteve ushqimore bazë duke i vendosur prodhuesit e produkteve ushqimore bazë në këtë lloj furnizimi me energji elektrike nga EMV– Shitje. Ndërsa për shkollat fillore dhe të mesme vijon mësimi i pandërprerë kryeministri Kovaçevski. Për institucionet shëndetësore, nga ana tjetër, mbarëvajtja dhe ofrimi i shërbimeve shëndetësore vazhdon pa probleme. Në ndërmarrjet e ujësjellësve për pompat matëse furnizimi pa pengesa me ujë te qytetet të cilat furnizohen me pompa uji, ose më saktë që nuk furnizohen me ujë natyral”, tha Kryeministri Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit