“Ngjarja ka ndodhur para 3-4 ditëve”, familjarët marrin të moshuarën që u dhunua në Pejë: Ajo vuan nga Alzheimer

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.11.2022, 18:32

Është larguar nga qendra e të moshuarve në Pejë, Kosovë, e moshuara e cila është dhunuar nga punonjëset e këtij institucioni.

Familjarët e të moshuarës kanë deklaruar për mediat se ngjarja ka ndodhur para 3-4 ditëve dhe se zonja Minire(e dhunuara) vuan nga Alzheimer.

Dhëndri i të moshuarëss thotë se vjehrra e tij është nëna e dëshmorit Tualant Nura, i cili ka humbur jetën në moshën 17-vjeçare.

Unë jam Erzen Bala, jam dhëndrri i palës së dëmtuar. Zoja Minire është banore e kësaj qendre thuajse për një vit. Me publikimin e videos në rrjete sociale jemi shqetësuar të gjithë, bashkëshortja kërkoi menjëherë me e bo tërheqjen, kështu që është duke u pritur vendimi nga menaxhmenti me e dhënë, normalisht me përmbajtjen që banorin e tërheqim për shkak të asaj që është parë në video, përdorimit të dhunës ndaj Minire Nures. Minire Nura është edhe nëna e dëshmorit e cila ka humbë djalin në moshën 17 vjeçare, që është edhe shumë më e dhimbshme. Jo nuk kemi ndonjë vërejtje, vjehrra është vizitu kohë pas kohë thuajse që dy herë, tre herë në javë prej vajzës së saj dhe farefisit të vet. Nuk kemi pas dhe nuk dimë që diçka ka ndodhë Fatkeqësia është që zonja vuan nga Alzheimer, kështu që nuk ka mundur me hetu diçka. Rasti ka ndodhur para 3-4 dite.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit