Deri dje e mbushte me para/ Edi Rama s’mban më, nxjerr dokumente: Top Channel po më vendos gjobë!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 02.11.2022, 13:03

Prej më shumë se tre ditësh, Top Channel dhe kryeministri Edi Rama nuk i kanë mirë punët mes tyre dhe mesa duket e gjitha kjo ka ardhur , pasi qeveria nuk i ka dhënë favore medias që supozohet të jetë e pavarur dhe Top Channel ka devijuar nga linja redaksionale.

Por pse ka ndodhur e gjithë kjo sipas Ramës, i cili me anë të disa dokumenteve, ka nxjerrë hapur, që deri dje i ka dhënë goxha favore Top Channel, ndërsa sot, që e ka lënë atë thatë, kjo media po e godet.

Sipas kryeministrit, Top Channel ka depozituar një kërkesë për të marrë 120 milionë lekë, në mënyrë që të promovojë punën e AZHBR-së në media, pra duke i bërë fresk qeverisë, që deri dje e ka mbajtur në pëllëmbë të dorës me taksat e shqiptarëve.

Mirëpo, kjo kërkesë nuk është pranuar dhe pikërisht këtu është ndezur baruti i goditjeve nga të dyja anët.

Top Channel ka refuzuar kasetat e gatshme dhe ka nisur punën që duhet ta kishte bërë që prej shumë kohësh. Gazetarët e ish-medias së kapur nga pushteti, kanë nxjerrë në pah disa të vërteta që i kanë djegur kryeministrit dhe sot po ndihet i zhgënjyer që media e tij e besueshme, po i bën opozitë, më shumë se opozita, që ai e ka kapur vetë.

Përmes një reagimi në Twitter, Edi Rama ka nxjerrë dokumentet e kërkesës dhe sipas tij, refuzimi i kësaj ka bërë që Top Channel të ndezë motorët e opozitës. Sipas kryeministrit kjo është metoda e gjobëvënies, ndërsa nuk thotë asgjë për kronikat e Top Channel, që dashur padashur nxjerrin të vërteta tronditëse se si paratë e fondeve të bujqësisë nuk shkojnë tek fermerët, por tek njerëz të lidhur me pushtetin. Ndër emrat që nxorri Top Channel si përfitues të këtyre fondeve ishte kunati i Saimir Tahirit, bashkëshortja e kryetarit të Bashkisë së Divjakës, Fredi Kokoneshit, një kandidat socialist për deputet etj.

“Ja për shembull se si funksionon shantazhi mediatik. Kërkohen 120mln lek nga AZHBR për t’u treguar shqiparëve kudo ndodhen sa mirë po ecën Shqipëria rurale. AZHBR s’e plotëson dot kërkesën e shpjeguar në shumë faqe se si e qysh tërë dynjaja do shohë shqip/anglisht suksesin e saj!” shkruan Rama në Twitter, pasi ka publikuar kërkesën e Top Channel.

Thënë shkurt miq, kjo është lufta mes një media-je që akuzohet se vë gjoba dhe një kryeministri që deri dje jepte favore ndaj mediave dhe sot mërzitet se si po i serviren publikut të vërtetat e shkatërrimit të Shqipërisë në këto vite që ai ka qenë në pushtet.

E frikshme për shqiptarët të shohin se në vendin e tyre ka media që nuk tregojnë të vërtetën nëse blihen me para dhe të qeverisen nga një kryeministër që përkëdhel me para mediat që pranojnë kasetat e gatshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit