Historia e pazakontë/ Vjehrri bleu vajza të mitura në Shqipëri për djemtë në Zvicër, i izoloi për 16 vjet

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 02.11.2022, 12:20

Një ngjarje në kufijtë e çmendurisë është zbuluar në Zvicër, ku dyshohet se një familje nga Kosova ka blerë vajza të mitura nga Shqipëria për shifrën e 300 eurove, me qëllim për t’i bërë partnere të djemve të tyre në të ardhmen.

Dyshohet se vajzat janë abuzuar dhe keqtrajtuar për 16 vite me radhë. Siç raporton prestigjiozja helvete, “Blick”, babai dhe katër djemtë do të dalin përpara gjykatës, nga e cila akuzohen për abuzim ndaj të miturve dhe vepra të tjera.

Thuhet se vjehrri ka sjellë vajza të mitura nga 14 deri 17 vjeç për t’i bërë gra të katër djemve. Për shumë vite vajzat ishin kthyer thuajse në skllave, pasi ato qëndronin gjithnjë në shtëpi, ku merreshin me punët e shtëpisë.

Gjatë gjithë kësaj kohe askush nuk e ka kuptuar se gjithçka bëhej pa dëshirën e vajzave. Viktima e parë u dërgua në Zvicër nga Shqipëria në vitin 2003. Ajo në atë kohë ishte 17 vjeç dhe e kishte parë burrin e saj të ardhshëm vetëm në foto.

Martesa dhe të gjitha detajet e tjera ishin dakordësuar nga prindërit e saj. Këtyre të fundit iu premtua se e reja do të bënte një jetë më të mirë në Zvicër dhe nuk do t’i mungonte asgjë. Një tjetër vajzë ishte 14 vjeç dhe jetonte në varfëri ekstreme.

Sipas hetuesve, prindërit e saj e shitën të renë për vetëm 300 euro. Albrim F., 65 vjeç, së bashku me djemtë dyshohet se kanë ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike, si dhe i kanë kërcënuar me vdekje dhe izoluar.

“Më shumë se 20 herë e ka goditur me brez. Edhe pse ishte shtatzënë, ai e ka rrahur nusen deri sa i ka dalë gjak dhe i ka shtrënguar fytin me të dyja duart”, thuhet në aktakuzën e njërit prej të pandehurve.

Gratë rrallë lejoheshin të dilnin vetëm nga banesa dhe nuk kishin pothuajse asnjë kontakt me familjet e tyre. Avokati Dominic Nellen përfaqëson dy nga gratë në gjykatë dhe i ka shoqëruar për tre vjet. Për Nellen është e qartë, pas sjelljes çnjerëzore qëndron e drejta zakonore mesjetare shqiptare e kanunit dhe të gjitha fijet u bashkuan me kreun e klanit Albrim F.

“Është një klan i madh familjar me sundimtar patriarkal vjehrrin. Ishte në qendër, ai jepte urdhrat”, thotë avokati. Në vitin 2019, gratë më në fund arritën të arratiseshin, 16 vjet pasi viktima e parë u soll në Zvicër.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit