Ekspertja e higjienës tregon arsyet pse nuk duhet të laheni…kurrë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.11.2022, 00:04

Miliona njerëz bëjnë dush në mëngjes si pjesë e rutinës së tyre për t'u zgjuar dhe për t'u ndjerë të freskët për ditën.

Por, sipas një eksperte të higjienës, larja çdo ditë nuk është me të vërtetë e rëndësishme dhe nuk ka nevojë bëhet kurrë.

Profesoresha Sally Bloomfield, e Shkollës së Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër, thotë se e vetmja arsye që ne bëjmë dush është të jemi 'të pranueshëm nga shoqëria' duke shmangur erën 'e keqe' të trupit.

Ajo tha se larja e tepërt mund të heqë mikroorganizmat që jetojnë në trupin tonë dhe ndihmojnë në kontrollin e niveleve të yndyrës në lëkurë. Në teori, dermatologët thonë se kjo mund ta bëjë lëkurën më të ndjeshme ndaj irrituesve.

Profesoresha thotë:

Për mendimin tim, ne nuk kemi nevojë të bëjmë dush çdo ditë. Ka mikrobe në trupin tonë që prodhojnë aromë të keqe, por ato nuk janë të dëmshme për ne. Dhe arsyeja pse bëjmë banjë dhe dush është se duam të heqim qafe ato aroma dhe duam të ndihemi rehat. Kjo është mirë por për sa i përket parandalimit të sëmundjes, nuk është me të vërtetë e rëndësishme. Nuk kemi nevojë të bëjmë dush apo të lahemi fare. Arsyeja që ne e bëjmë këtë është të jemi të pranueshëm nga shoqëria. Ne e bëjmë këtë në verë për të hequr qafe djersën, për të na bërë të ndihemi më rehat.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit