Albana Fico, ish-kunata e Ramës në QSUT i jep gjysmë MILIARD Lekë nipit të oligarkes Vilma Nushi

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 01.11.2022, 13:26

Ministria e Shëndetësisë dhe institucionet në varësi të saj kanë hapur thesin e parave publike për oligarkët e përhershëm të kësaj fushe. Nisur nga vetë Ministria e Shëndetësisë, Trauma, QSUT, Shefqet Ndroqi, Maternitetet dhe spitalet lokale po japin tendera në vlerë të frikshme.

Pak ditë më parë ka qenë Endrit Hido, nipi i oligarkes Vilma Nushi që ka përfituar në shkelje një tender mbi 500 Milionë Lekë nga QSUT. Pronare e kompanisë TRIMED ka qenë vetë oligarkja e koncesionit të Check Up Vilma Nushi, e cila përfshiu nipin e saj në këtë biznes për të mbuluar gjurmët.

Drejtoresha e QSUT Albana Fico, ish-kunata e kryeministrit, që kur u emërua në këtë post nga partia ka ditur t’i ndajë me eficencë fondet publike për klientët e qeverisë në Shëndetësi.

Nipi i Nushit e ka përfituar tenderin me Flamur të Kuq për mungesë konkurrence. Të denoncuara edhe më parë nga redaksia e JOQ Albania, kjo nuk është hera e parë që Hido bëhet përftues i parave publike në shkelje.

SPAK-u është në kërkim të 15-të punonjësve të munguar për të nisur hetimin ndaj kompanisë së Hidos.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit