VIDEO/ Mbytet varka me 68 emigrantë në brigjet e Greqisë, deri më tani janë shpëtuar vetëm 9 persona

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 01.11.2022, 11:30

Një varkë me emigrantë të paligjshëm është përmbysur pranë brigjeve të ishullit Evias në Greqi. Autoritetet raportojnë se deri më tani janë shpëtuar 9 persona, por numri i personave që gjendeshin në varkë ishte shumë më i madh, plot 68.

Sipas medieve të vendit fqinj, asnjëri prej emigrantëve nuk ishin pajisur me jelekë shpëtimi dhe 59 prej tyre janë shpallur të zhdukur, teksa shpresat për t’i gjetur të gjallë janë shumë të vogla. Emigrantët e shpëtuar thanë se në bordin e varkës, e cila ishte nisur nga Izmiri i Turqisë, ndodheshin persona nga Afganistani, Egjipti dhe Irani.

Personat në varkë kishin njoftuar autoritetet greke përmes numrave të emergjencës, por pa dhënë vendndodhjen e saktë të varkës, ndërkohë që një anije e rojës bregdetare në det të hapur, një helikopter dhe dy anije janë përfshirë në operacionin e kërkim-shpëtimit.

Kushtet shumë të vështira në të cilat u krye operacioni i shpëtimit të emigrantëve në Evia, në Ngushticën e Kafireas, pas mbytjes së anijes në të cilën ndodheshin në bord, duke u nisur nga Izmiri, fiksohet në një video të publikuar nga Roja Bregdetare. Në zonën ku ndodhi mbytja e varkës, mbizotërojnë kushte të këqija atmosferike me erëra të forta.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit