Studimi: Kruarja e hundës rrezikon rëndë shëndetin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01.11.2022, 01:14

Kruarja e hundës mund të rrisë rrezikun e demencës(humbja e kujtesës dhe aftësisë për të reaguar dhe kryer veprime).

Sipas një studimi, dëmtimi i pjesës së brendshme të vrimave të hundës krijon një rrugë të shkurtër për bakteret që të depërtojnë në gjak dhe të udhëtojnë drejtpërdrejt në tru.

Studiuesit panë se çfarë ndodh kur nervi që lidh hundën me trurin është i ekspozuar ndaj Chlamydia pneumoniae, një insekt normalisht i padëmshëm që shkakton probleme të sinusit. Studimi i kryer mbi minjtë zbuloi nivele të dallueshme të baktereve në tru brenda 72 orëve.

Autori kryesor i studimit nga Universiteti Griffith në Australi, tha:

Ne jemi të parët që tregojmë se Chlamydia pneumoniae mund të shkojë drejtpërdrejt në hundë dhe në tru ku mund të shkaktojë patologji që duken si sëmundja e Alzheimerit. Kjo ndodhi te minjtē por provat janë potencialisht të frikshme edhe për njerëzit.

Ekipi në Universitetin Griffith i ekspozoi brejtësit ndaj Chlamydia pneumoniae përmes kanalit të tyre të nuhatjes.

Kjo është rruga midis trurit dhe hundës dhe mënyra më e shpejtë për një bakter nga trupi i jashtëm për të hyrë në sistemin nervor qendror. Ameba që ha trurin, ndër bakteret më të rrezikshme, gjithashtu hyn në trup dhe shkakton dëm përmes kësaj rruge. Minjtë u zgjodhën për kërkimin sepse sistemi i tyre i nuhatjes funksionon dhe është i strukturuar në mënyrë të ngjashme me atë të njerëzve. Chlamydia pneumoniae është një bakter i zakonshëm që shkakton pneumoni, dhimbje të fytit, infektim të veshit, sinusit dhe çështje të tjera të lidhura me sinuset kur një person është i infektuar.

Trupi ka disa mekanizma të integruara për të parandaluar hyrjen e baktereve në tru. Qimet dhe mukoza në hundë që shërbejnë si një pengesë natyrore por kur një person kruan hundën, ai heq disa nga këto mbrojtje natyrore. Profesor St John, bashkëautor i studimit shton:

Kruarja e hundës dhe shkulja e qimeve nga hunda nuk është një ide e mirë. Ne nuk duam të dëmtojmë pjesën e brendshme të hundës dhe kruarja dhe shkulja e qimeve mund ta bëjë këtë. Nëse dëmtoni mukozën e hundës, mund të rrisni numrin e baktereve që mund të hyjnë në trurin tuaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit