Luajnë mendsh fansat pas Kanye West/ Hapin GOFUNDME: Dhuroni ta bëjmë reperin Miliarder!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 31.10.2022, 14:47

Forbes së fundmi ka konfirmuar se reperi Kanye West ka humbur statusin e tij si miliarder. Kjo vjen pasi stilisti shpërndau një sërë komentesh antisemitike në platformat mediatike.

Që nga ky moment, fansat e zjarrtë të reperit kanë krijuar një mbledhje fondesh në GoFundMe me shpresën për të rritur statusin financiar të reperit. Kjo i ka lënë përdoruesit e rrjetit të shokuar.

Në fillim të këtij muaji, Ye njoftoi se Adidas nuk do ta vazhdonte marrëveshjen disa vjeçare me të pasi kishte bërë komente kundër hebrenjve. Dizajneri i Yeezy dukej i sigurt se partneriteti i tij me markën gjermane të veshjeve sportive nuk do të përfundonte kurrë pasi 4% deri në 8% e shitjeve të Adidas thuhet se janë bërë nga koleksioni Yeezy i Kanye West.

Adidas pretendoi se partneriteti i tyre me reperin ishte "në shqyrtim", mirëpo, më 25 tetor ata konfirmuan se e kishin ndërprerë partneritetin me West.

Forbes thotë se partneriteti i 45-vjeçarit me Adidas arriti në 1.5 miliardë dollarë të pasurisë së tij neto. Me ndërprerjen e të ardhurave, vlerësohet se Ye tani mburret me një pasuri prej 400 milionë dollarësh, e cila përbëhet nga: Prona të paluajtshme, para cash, katalogu i tij muzikor dhe 5% e aksioneve në firmën e veshjeve të ish-bashkëshortes Kim Kardashian, Skims.

Pasi njoftimi i Forbes u bë viral nëpër platformat e mediave sociale, përdoruesit e rrjeteve sociale krijuan një fushatë për mbledhjen e fondeve në GoFundMe të titulluar "Bëjenj Kanye West përsëri miliarder".

Përdoruesit e internetit u mahnitën nga fansat e përkushtuar të West duke krijuar një fushatë për mbledhjen e fondeve për këngëtarin kontravers.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit