Gazetari i cilësoi emigrantët shqiptarë “kriminelë”, deputeti anglez iu del në mbrojtje: Mos i fyeni, ata nuk janë të tillë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.10.2022, 23:28

Deputeti konservator i Britanisë së Madhe, Roger Gale i ka quajtuar “ngacmime fyese” etiketimet e prezantuesit Jeremy Kyle ndaj shqiptarëve.

Ky i fundit gjatë emisionit radifonik që drejton duke folur për krizën e emigrantëve në Kanalin Anglez tha se mbi 10.000 kriminelë meshkuj shqiptarë kanë hyrë ilegalisht në Britani.

Unë po flas konkretisht me Roger për 10,000 kriminelë meshkuj shqiptarë që hyjnë me gomone që dëmtojnë vendin tonë dhe kryejnë krime.

Por këto etiketime nuk u pranuan nga deputeti Roger i cili u përgjigj:

Jeremy, ti po flet thjeshtë dhe drejtpërdrejtë dhe ti e di se po ashtu jam dhe unë. Por në fakt ajo që sapo thatë është emocionale dhe fyese. Nuk po hyjnë 10 mijë kriminelë shqiptarë... do të bëjmë një bisedë të arsyeshme për këtë ose jo.

Prezantuesi Kyle u përgjigj:

Pra ju po më thoni se nuk kanë ardhur 10,000 emigrantë kriminelë nga Shqipëria? 10,000 burra emigrantë shqiptarë midis 20 dhe 40 vjeç, dy për qind e popullsisë së tyre.

Deputeti tha:

Tani po flasim për 10,000 burra shqiptarë që është e saktë. Por mos i përshkruani ata në mënyrë emocionale dhe irracionale si 10,000 kriminelë, sepse ata nuk janë ata që nuk janë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit