Spasovski: Mesazhet e rreme për bomba u dërguan nga jashtë vendit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.10.2022, 20:34

Ministri Oliver Spasovski, në vizitën e sotme në Sitel, i pyetur se deri ku është bërë hetimi për raportimet e rreme për bomba të vendosura në shkollat ​​e mesme të Shkupit, ai tha se mesazhet janë dërguar nga jashtë.

“Mesazhet janë dërguar nga jashtë vendit. Kemi indicie serioze se si po zhvillohet i gjithë procesi dhe në atë pjesë realisht po punohet me përkushtim maksimal, me ndihmën e partnerëve tanë, me qëllim që të ndalohen këto akte monstruoze që shkaktojnë ankth te qytetarët”, tha ministri Spasovski.

Ai theksoi se të gjitha kapacitetet e shërbimeve të sigurisë, që nga fillimi i mandatit të kësaj kryesie të MPB-së, i dedikohen mbrojtjes serioze të të gjithë qytetarëve të shtetit në të gjitha segmentet përfshirë këtu edhe sigurinë kibernetike, e cila në ditët e sotme kushtet janë jashtëzakonisht të spikatura.

“Ju e dini se ka pasur tentativa për të sulmuar institucionet, sulme hakeri në disa institucione në vend. Edhe gjatë zbatimit të regjistrimit, ka pasur një sulm të rëndë hakeri në të gjithë sistemin që praktikisht punonte në pjesën e zbatimit të regjistrimit, në disa ministri etj. Vetëm tregon se sa është e nevojshme të merren të gjitha masat në fushën e sigurisë kibernetike dhe të rritet ajo siguri kibernetike duke i forcuar kapacitetet materialo-teknike, por edhe resurset njerëzore”, tha Spasovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit