Alarmet për bomba zbrazin shkollat e mesme në Shkup

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.10.2022, 09:21

Për tri ditë me radhë përfshirë edhe të premten, nëntë shkolla të mesme në Shkup kanë marrë alarme për vendosje të mjeteve shpërthyese, bombave, në objektet e tyre.

Shkollat e mesme në Shkup këto alarme i kanë marrë përmes postave elektronike, ku është theksuar se janë vendosur mjete shpërthyese – bomba në objektet e tyre. Të gjitha paralajmërimet e dy ditëve të mëhershme, të së mërkurës dhe së enjtes, kanë rezultuar të rrejshme.

“Pas denoncimit, nga ana e zyrtarëve policorë janë ndërmarrë masa për evakuim të sigurt të nxënësve të shkollës dhe kontrolle antiterroriste dhe për zbardhjen e rastit”, theksohet ndër tjerash në komunikatën e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut.

Në mesin e shkollave që të enjten kanë marrë alarme përmes postës elektronike është dhe Shkolla e mesme profesionale “Cvetan Dimov” në lagjen Çair të Shkupit.

Drejtori i kësaj shkolle, Visar Duraku, tha për Radion Evropa e Lirë se menjëherë pas marrjes së e-mailit për vendosje bombe, i ka informuar organet e sigurisë dhe për pak minuta kanë evakuuar të gjithë nxënësit e shkollës.

“Edhe në emailin tim si drejtor, erdhi i njëjti email që ishte dërguar në të gjitha shkollat e mesme. Pra, se në shumë shkolla ka bomba, do të vdisni kjo është hakmarrje”, tha Duraku për Rel. Ai shtoi se në postën elektronike që ka marrë, nuk ka pasur të dhëna e as kush është dërguesi i kërcënimit dhe cili është qëllimi i kërcënimit.

Duraku theksoi se fatmirësisht kjo shkollë të premten nuk ka marrë kërcënim dhe se procesi i mësimit u zhvillua me rregull.

Ndërkaq, Unioni i nxënësve të shkollave të mesme, të premten ka kërkuar që të veprojnë organet e sigurisë për të gjetur sa më shpejt autorët e këtyre kërcënimeve, njëherësh u kanë bërë thirrje bashkëmoshatarëve që të mos krijojnë panik.

“Paniku është armiku më i madh në këto situata. Andaj iu bëj thirrje bashkëmoshatarëve të mi që ta ruajnë gjakftohtësinë dhe t’u lejojnë organeve të rendit të kryejnë punën e tyre. Ndërkohë, i bëjmë thirrje Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të gjitha organeve kompetente të sigurisë që të zbulojnë kush fshihet pas këtyre kërcënimeve dhe të kthejnë sigurinë në mbarëvajtjen e procesit mësimor”, tha për Radion Evropa e Lirë, Lluka Paviçeviq, kryetar i Unionit të nxënësve të shkollave të mesme.

Ai theksoi se këto kërcënime duhet të merren seriozisht duke pasur parasysh gjendjen e sigurisë në vend dhe në botë.

Ministria e Punëve të Brendshme maqedonase tha se tashmë kanë arritur deri tek informacionet e para se prej ku janë dërguar emailet me alarme për vendosje bombash në adresë të shkollave të mesme.

“Më e rëndësishmja është që të arrijmë të zbulojmë të gjitha IP adresat prej ku vjen ky akt monstruoz, pa dallim nëse bëhet fjalë për sulm kibernetik mbi Maqedoninë e Veriut ose për lojëra politike, si një prej supozimeve. Pa dallim se për çfarë bëhet fjalë, askush nuk duhet të lejojë që të luajë me fatin e fëmijëve dhe të gjithë ne. Kjo është një temë e ndjeshme dhe vlerësoj se pa marrë parasysh se kush i porosit të gjitha këto, duhet të kihet në mendje se nuk mund bëhen lojëra me sistemin dhe qytetarët”, deklaroi të enjten ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Mirëpo, Zllate Dimoski, ligjërues në Fakultetin e Sigurisë në Shkup për Radion Evropa e Lirë thotë se është shumë e vështirë të mund të zbulohen kryesit e kësaj vepre.

Dimoski thekson se për fat të mirë këto njoftime ishin të rrejshme, por shton se të njëjtat do të lënë pasoja në funksionimin e sistemit.

Ai thekson se si ekspert, po edhe si prind, me rëndësi të veçantë është që institucionet sa më parë të zbulojnë se kush është armiku i padukshëm që kërcënohet me sigurinë e gjeneratave të reja.

“Nëse kemi të bëjmë me aktivitete terroriste, pra nëse dëshirojnë të krijojnë destruktivitet dhe eliminim eventual të pushtetit politik, kjo është padyshim ajo që do të arrihet, kjo është njëra anë e medaljes. Qëllime të tjera do të ishin çorganizimi i të gjithë sistemit, krijimi i frikës, krijimi i panikut në institucionet e sistemit përveç asaj që kanë tashmë. Ky është qëllim i grupeve ekstremiste”, vlerëson Dimovski.

Alarmet për vendosje bombash në shkollat e mesme në kryeqendrën e Maqedonisë së Veriut kanë krijuar shqetësim te prindërit, të cilët janë në dilemë nëse duhet t’i dërgojnë fëmijët në shkolla gjatë javës që vjen derisa të zbardhet ky rast plotësisht.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit