Macron sfidon Erion Veliajn: Ne do mbjellim 1 Miliard pemë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 29.10.2022, 09:08

*Artikull satirik*

Duket se suksesi i kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliajt në krijimin e pyllit orbital të Tiranës i ka rënë në sy edhe Emmanuel Macron. Presidenti francez qartazi xheloz për kronikat me mbellje pemësh të Vekiajt i ka shpallur atij një sfidë të hapur në nivel europian. Macron ka deklaruar se do të mbjellin për Francën 1 Miliard pemë. Por ky i fundit është distancuar dukshëm mbi lejet e ndërtimit të kullave dhe betonizimit të Francës, pasi është e vetmja pikë ku nuk e sfidon dot Veliajn.

“Franca do të mbjellë 1 miliard pemë ose 10% të sipërfaqes pyjore të vendit deri në vitin 2030 për të thithur karbonin dhe për të ruajtur biodiversitetin”,-u tha presidenti Emmanuel Macron zjarrfikësve në një fjalim gjatë ditës së djeshme.

Në Francë, flakët shkatërruan 72,000 hektarë pyje këtë verë, ose gjashtë herë më shumë se mesatarja e dhjetë viteve të fundit.

Në fjalën e tij, Macron falënderoi qindra zjarrfikës, pylltarë, përfaqësues të zgjedhur për sigurinë që patën rolin e tyre në luftimin e zjarreve që shkatërruan mijëra hektarë pyje këtë verë.

Në fjalimin e tij Macron njoftoi gjithashtu strategjinë e tij të re pyjore për vitin 2030, e cila synon të përforcojë burimet e departamenteve dhe ato ajrore.

Ndër masat e shpallura, Macron tha se shërbimet e departamentit të zjarrfikësve dhe shpëtimit do të marrin një buxhet vjetor prej 150 milionë eurosh.

Megjithëse kreu i shtetit të Francës vlerësoi projektin e pyjeve, ai paralajmëroi se për shkak të ndryshimeve klimatike, verat e ardhshme "mund të mos jenë aq të jashtëzakonshme" sa ajo e këtij viti.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit