E zbulojnë studiuesit: Bletët kanë “aftësi” në futboll, argëtohen kur luajnë me topa

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.10.2022, 01:19

Një seri eksperimentesh të kryera në Universitetin Queen Mary në Londër kanë zbuluar se bletët kanë një talent për futbollin dhe lojërat me topa. Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë zbuluar se bletët, ashtu si njerëzit dhe qentë pëlqejnë të luajnë me topa.

Studiuesit, për herë të parë, kanë vëzhguar insektet që ndërveprojnë me objekte si një formë loje. Lars Chittka, profesor i ekologjisë shqisore dhe të sjelljes në Universitetin Queen Mary të Londrës thotë:

Ky hulumtim ofron një tregues të fortë se mendjet e insekteve janë shumë më të sofistikuara nga sa mund të imagjinojmë.

Prof Chittka dhe ekipi i tij projektuan një seri eksperimentesh ku bletët duhej të rrotullonin topa druri. Ata zbuluan se insektet tregonin anën e tyre lozonjare duke rrotulluar vazhdimisht topat pavarësisht se nuk kishte një nxitje të dukshme për ta bërë këtë.

U zbulua se bletët më të reja rrotullonin më shumë topa se bletët më të vjetra, ndërsa meshkujt e rritur rrotulloheshin për më gjatë se femrat. Sipas studiuesve, bletët individuale rrotulluan topa nga një deri në 117 herë gjatë eksperimentit.

Kjo dashuri për futbollin, thonë studiuesit, tregon se "megjithë madhësinë e tyre të vogël dhe trurin e vogël", bletët janë "më shumë se qenie të vogla robotike".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit