Ish-lojtari i Interit dhe Napolit neutralizoi autorin, Tarantino: Nuk jam hero, s’bëra asgjë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 28.10.2022, 11:20

Futbollisti i Monzas, Pablo Mari dhe katër persona të tjerë mbetën të plagosur, teksa një tjetër humbi jetën në sulmin e djeshëm, ku një agresor sulmoi me thikë kë gjeti para në një supermarket në Milano.

Autori i incidentit u neutralizua nga një ish-futbollist, pikërisht Massimo Tarantino, i cili në të shkuarën ka luajtur me skuadra si Napoli, Inter, Katania apo Bolonja, teksa pas mbylljes së karrierës është angazhuar në role të ndryshme drejtuese në klubet e Romës, Bolonjës dhe SPAL-it.

Aktualisht Tarantino punon si agjent futbollistësh dhe trajnerësh. Ai flet në lidhje me sulmin e 46-vjeçarit me probleme mendore, teksa është shumë modest dhe nuk dëshiron të etiketohet si hero, siç ndodh gjithnjë në media, ku duhet me patjetër të personifikohet një shpëtimtar.

“Ai (autori) thjesht po bërtiste. Nuk kam bërë asgjë, nuk jam hero”, tha Tarantino. Pasi ai së bashku me persona të tjerë e neutralizuan autorin, ia dorëzuan policisë. Mari do të operohet sot për të qepur muskujt, ndërsa katër të plagosurit e tjerë janë ende në gjendje të rënduar.

Një punonjës i supermarketit Carrefour, Luis Fernando Ruggieri, humbi jetën. Autori i dyshuar është marrë në pyetje nga hetuesit italianë dhe është i akuzuar për vrasje me dashje dhe tentativë vrasjeje të shumëfishtë, por mbetet për t’u parë sesi do të trajtohet, pasi nuk gëzon gjendje normale mendore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit