Deputeti ukrainas: Njohja e Kosovës besoj do të ndodhë menjëherë pas luftës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.10.2022, 10:25

Olekseiy Goncharenko – deputeti ukrainas ka deklaruar se pas thirrjes së tij në KiE për njohjen e Kosovës, ai e ka sponsoruar ligjin, por që ende nuk ka ndonjë përgjigje nga Komisioni për Politikë të Jashtme.

Ai më tej ka folur për njohjen e Pavarësisë së Kosovës.

Për momentin ende nuk ka një vendim nga Komisioni për Politikë të Jashtme i Parlamentit të Ukrainës, sa i përket propozimit tim. Ka pasur diskutim të madh, pas propozimit tim. Mund t’ju them se ishte një diskutim i mirë, sepse e shoh që disponimi në raport me njohjen e Kosovës po ndryshon në Ukrainë, por ndryshon për mirë. Por, nuk do të ndodhë tani. Besoj se do të ndodhë menjëherë pasi që lufta të përfundojë, sepse shumë njerëz po thonë: Le ta përfundojmë njëherë luftën, sepse është gjëja më e rëndësishme, pasi që ju e keni shpallur pavarësinë para 14 vitesh, dhe mund të pritet edhe disa muaj për të marrë këtë vendim në kohë paqeje”, ka deklaruar ai fillimisht.

Më tej, Goncharenko ka deklaruar se po të pyetej ai, Ukraina do ta njihte Kosovën menjëherë.

“Mendoj se është koha e duhur për të treguar lidership, s’kemi pse mendojmë se cka do të mendojë Serbia, apo të tjerët, ose nëse dikush do ta përdorë kundër nesh. Mendoj se duhet të mbesim te vlerat, dhe vlerat për të drejtat e njeriut, sundimin e ligjit na thonë shumë qartë: Populli i Kosovës ka luftuar për pavarësinë e vet, dhe ata e meritojnë këtë. Prandaj, ne duhet ta njohim këtë pavarësi dhe të punojmë bashkë, të jemi aleatë të mirë.”, ka thënë ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit