Ky është portofoli i pasurive të paluajtshme që Mbreti Charles zotëron, kanë vlerë 9.5 miliardë $

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.10.2022, 22:15

Mbreti Charles, i cili u ngjit në fron në moshën 73-vjeçare, është personi më i vjetër në historinë britanike që u kurorëzua mbret. Sipas një raporti nga Forbes, pas kurorëzimit të tij, Mbreti Charles zotëron asete të trashëguara nga Mbretëresha Elizabeth me vlerë rreth 42 miliardë dollarë. Këtu nuk bëjnë pjesë asetet e tij personale(prona mbretërore, bizhuteri dhe vepra arti) me vlerë 500 milionë dollarëshe.

Sipas Forbes, Crown Estate është pasuria e vetme më e vlefshme që ka Mbreti Charles. Crown Estate, një portofol i pasurive të paluajtshme që përfshin Ascot Racecourse dhe të gjithë shtratin e detit të Mbretërisë së Bashkuar, vlen 17.5 miliardë dollarë. Ai gjithashtu ka trashëguar disa pallate private dhe të paktën nëntë prona me vlerë rreth 9.5 miliardë dollarë.

Më poshtë renditja e aseteve që Mbreti Charles zotëron:

11. Pallati Kew

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 70 milionë dollarë

Pallati Kew është pallati mbretëror më i vogël në Mbretërinë e Bashkuar. Pallati është ndërtuar në vitin 1631 dhe njihet për strehimin e mbretërve dhe mbretëreshave gjeorgjiane në shekullin e 18-të. Pallati, i cili ndodhet në Kopshtin Botanik Mbretëror, është i hapur për vizitorët në periudha të caktuara të vitit.

Pallati Kew.

10. Shtëpia Clarence

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 72 milionë dollarë

Shtëpia Clarence ishte rezidenca zyrtare e Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Consort Camilla përpara kurorëzimit. Pallati ishte gjithashtu shtëpia e mbretëreshës së ndjerë Elizabeth dhe burrit të saj Princit Philip nga viti 1953 deri në 2002. Ndërtimi i pallatit përfundoi në 1825.

Clarence House.

9. Shtëpia Sandringham

Pronësia: Mbreti Charles

Vlera: 73 milionë dollarë

Pallati është vendstrehimi i familjes mbretërore britanike. Familja mbretërore e ka pronësinë e pronës që nga viti 1862. Është e hapur për vizitorët gjatë gjithë vitit. Pallati ka qenë shtëpia private e pesë monarkëve: Mbreti Charles III, Mbretëresha Elizabeth II, Mbreti George VI, Mbreti George V dhe Mbreti Edward VII.

Shtëpia Sandringham.

8. Pallati i Holyroodhouse

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 83 milionë dollarë

Holyroodhouse është rezidenca zyrtare e Mbretit Charles në Edinburg, Skoci. Pallati u ndërtua në 1503 nga Mbreti James IV. Ka 14 apartamente brenda pallatit dhe është hapur për vizitorët për "qindra vjet".

Shtëpia e Holyrood.

7. Kalaja Balmoral

Pronësia: Mbreti Charles

Vlera: 118 milionë dollarë

Kalaja Balmoral i përket familjes mbretërore që nga viti 1852. Struktura origjinale e kështjellës u ndërtua në 1856, dhe më pas u rindërtua në një vend tjetër në Skoci. Mbretëresha Elizabeth vdiq në kështjellë në shtator.

Kalaja Balmoral.

6. Pallati Kensington

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 630 milionë dollarë

Pallati Kensington, i cili ndodhet në Londër, është rezidenca zyrtare e Princit William dhe Kate Middleton. Është gjithashtu vendlindja dhe shtëpia e fëmijërisë së Mbretëreshës Victoria. Pallati Kensington ka qenë në pronësi të familjes mbretërore britanike që nga viti 1698. Princesha Diana e ndjerë ka jetuar gjithashtu në pallat gjatë martesës së saj me mbretin Charles.

Pallati Kensington.

5. Pallati i Shën James

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 700 milionë dollarë

Pallati i Shën James u ndërtua midis 1531 dhe 1536 nga mbreti Henry VIII. Mbreti William IV ishte monarku i fundit që përdori pallatin si rezidencë.

Pallati i Shën James.

4. Kështjella Windsor

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 743 milionë dollarë

Kështjella Windsor u ndërtua fillimisht midis 1070 dhe 1086 nga Uilliam Pushtuesi. Që atëherë ajo ka pësuar disa rinovime dhe ishte mbreti George IV ai që e transformoi kështjellën në pamjen e saj aktuale. Kalaja u dëmtua rëndë gjatë një zjarri në 1992, por u ridizajnua dhe u modernizua pesë vjet më vonë. Dhjetra anëtarë të familjes mbretërore, përfshirë Mbretëreshën Elizabeth, kanë jetuar në Kështjellën Windsor. Kështjella ka rreth 1000 dhoma.

Kështjella Windsor.

3. Kulla e Londrës

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 1.1 miliardë dollarë

Kulla e Londrës, e cila funksionon si pallat dhe kështjellë, u ndërtua në vitin 1066 nga Uilliam Pushtuesi. Kalaja u ndërtua për të mbrojtur Londrën në shekullin e 11-të. Bizhuteritë e Kurorës mbahen nën roje të armatosura në Kullën e Londrës.

Kulla e Londrës.

2. Pallati Hampton Court

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 1.2 miliardë dollarë

Pallati Hampton Court ndodhet në 60 hektarë tokë. Pallati u ndërtua në vitet 1530 nga Henry VIII dhe funksionuan gjithashtu si një hotel, teatër dhe kompleks argëtimi. Në 1838, Mbretëresha Victoria hapi pallatin për vizitorët për herë të parë.

Pallati Hampton Court.

1. Buckingham Palace

Pronësia: Mbretëria

Vlera: 4.9 miliardë dollarë

Buckingham Palace është një nga pronat më të famshme në Mbretërinë e Bashkuar. Pallati, i cili ndodhet në Londër, funksionon si seli administrative e monarkisë. Pallati u shndërrua në pamjen e tij aktuale në 1820. Pallati ka 775 dhoma, duke përfshirë 19 dhoma shtetërore, 52 dhoma gjumi mbretërore dhe për të ftuar, 188 dhoma gjumi për stafin, 92 zyra dhe 78 banja.

Pallati Buckingham.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit