Një reper mes 2 të vrarëve në Londër, një burrë me maskë “Jokeri” u largua nga vendi i krimit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.10.2022, 00:07

Dy persona kanë vdekur dhe një i tretë është plagosur rëndë ditën e sotme në lindje të Londrës. Mësohet se të shtënat me armë që rezultuan fatale për dy personat, njëri 23 dhe tjetri 30-vjeç kanë ndodhur brenda një shtëpie në Henley Road, Ilford, pak pas mesnatës të së martës.

Kur policia mbërriti në vendngjarje gjeti një 23 dhe një 30-vjeçar të qëlluar për vdekje me armë zjarri dhe një tjetër 30-vjeçar të plagosur rëndë. "Drill rapper-i" somalez i njohur me emrin Giddy është identifikuar mes viktimave. Reperi i cili mburrej për vrasjen e anëtarëve të një bande rivale thuhet se ishte përfshirë në një sher me një bandë nga Manor Park.

Policia konfirmoi se një burrë, një muzikant me origjinë somaleze i njohur me emrin e tij të rrugës 'Giddy' (foto) dhe që mburrej për vrasjen e anëtarëve të një bande rivale, u gjet i vdekur brenda një prone në Henley Road, Ilford mesnatën e së martës.

Videot muzikore të shpërndara nga reperi në faqet e tij të mediave sociale dhe në të gjithë YouTube detajojnë sulmet e egra ndaj anëtarëve të Manor Park, një bandë me bazë në Newham që është përfshirë në luftëra në terren për shumë vite.

Një banor i Ilfordit, i cili nuk donte të emërohej, tha se atij iu tha se të shtënat ndodhën pasi një bandë e Ilford postoi një video stërvitje për vrasjen e anëtarëve të një grupi rival të Manor Park. Në foto: Drill reperi Giddy

Shumë banorë që jetojnë pranë vendit të ngjarjes pohuan se nuk i kishin dëgjuar të shtënat pasi ato ndodhën në kohën që po hidheshin fishekzjarret për festën "Diwali". Por një banor i tha "The Telegraph" se kishte parë një burrë të veshur me të zeza, një maskë "jokeri" të zezë dhe një hundë plastike duke vrapuar nëpër kopshtet fqinje menjëherë pas sulmit.

Djali im nëntë vjeç po shihte fishekzjarrët dhe më pas pa një burrë të veshur me rroba të zeza me një maskë "jokeri" që vraponte nëpër kopsht. Ai theu gardhin e kopshtit fqinj dhe nisi të vraponte.

Më herët gjatë ditës një banor i zonës tha se mes personave të vrarë ishte edhe një shtetas shqiptar. Deri më tani policia e Londrës ka arritur të identifikojë viktimat dhe të plagosurin, ka njoftuar edhe familjarët e tyre por ende nuk ka bërë publike emrat e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit