Gazetari ndërroi jetë në moshë të re, familjarët dhurojnë 3 bursa për studentët e Gazetarisë në Universitetin e Tiranës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.10.2022, 21:13

Pak muaj më parë në vendin tonë është ndarë nga jeta një gazetar i ri në moshë. Familjarët e të ndjerit i cili ishte diplomuar në departamentin e Gazetarisë në Universitetin e Tiranës kanë vendosur të bëjnë diçka tepër humane për nder të tij.

Nëpërmjet redaksisë tonë, familjarët e gazetarit duan të ndihmojnë 3 studentë të degës së Gazetarisë në Universitetin e Tiranës që kanë vështirësi ekonomike. Familjarët do të dhurojnë 3 bursa(tarifa e shkollimit 100%) për 3 studentë të vitit të parë ose të dytë që vazhdojnë studimet për Gazetari në UT.

Për këtë ata kanë krijuar një formular aplikimi dhe studentët kanë të drejtë të aplikojnë deri më 1 nëntor. Do të jenë vetë familjarët ata që do të përzgjedhin 3 fituesit që do të njoftohen me e-mail por edhe nëpërmjet redaksisë tonë.

Më poshtë mund të gjeni formularin e aplikimit:

FORMULARI

Mesazhi i familjarëve:

Pershendetje JOQ, Uroj te jeni mire.Ne jemi nje familje qe duam te ofrojme 3 bursa (tarifen e shkollimit 100%) per studente me veshtiresi ekonomike te vitit te pare ose te dyte te deges Gazetari te Universitetit te Tiranes. Mund te na ndihmoni ta publikojme nepermjet platformes tuaj? Ne duam te mbetemi anonim. Studentet mund te aplikojne deri ne daten 1 Nentor. Fituesit do te njoftohen me email por edhe ne faqen tuaj ne daten 3 Nentor. Kete po e bejme per nder te bashkeshortit/djalit/vellait tone te ndjere gazetar i cili nderroi jete pak muaj më parë. Faleminderit shume!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit