Ushtria zvicerane kujdeset për tensionet në veri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.10.2022, 14:06

Protesta të dhunshme shpërthyen në veri këtë verë pasi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, shpalli afatin e tij të parë të fundit për ndryshimin e targave. Serbët, të cilët numërojnë rreth 70,000 në veri, vendosën postblloqe dhe qëlluan me armë në pikat kufitare. Për të lehtësuar tensionet, afati për ndërrimin e targave u shty për në fund të tetorit. Serbët kanë refuzuar të njohin institucionet kosovare dhe duan të mbajnë targat e tyre të lëshuara nga Beogradi, të cilin ata e konsiderojnë kryeqytetin e tyre.

Zvicra ka qenë e përfshirë në mënyrë aktive në ndihmën për të ruajtur paqen në veriun e trazuar, i cili gjithashtu vuan nga papunësia e lartë dhe nivelet në rritje të krimit. SWISSCOY, shkurt për kompaninë ushtarake zvicerane, ka qenë pjesë e Forcave të Kosovës (KFOR), një mision ndërkombëtar për mbështetjen e paqes që ka qenë aktiv që nga fundi i luftës në Kosovë në vitin 1999. SWISSCOY ka një staf deri në 195 personel ushtarak vullnetar, raporton “swissinfo”.

David Olumese, komandant i ekipit LMT (ekip ndërlidhës dhe monitorues), punon në qytetin e ndarë të Mitrovicës, ku vendbanimet shqiptare dhe serbe ndahen nga lumi Ibër. Detyra e tij është të bisedojë me komunitete të ndryshme dhe të raportojë në shtabin e KFOR-it kur është e nevojshme. Ai thotë se ka një ndjenjë pasigurie mes njerëzve atje, pasi “ata nuk e dinë se çfarë po vjen”.

Si korrespondent i Evropës Lindore për Televizionin Publik Zviceran, SRF, detyrë e Peter Balzlit është të raportojë për zhvillimet në veri të Kosovës. Por ai thotë se kameramani i tij kosovar, i cili zakonisht është i patrembur, nuk dëshiron të udhëtojë në kufirin kosovaro-serb më 31 tetor, në rast të ngritjes së tensioneve të zjarrta në zonë. Pikëpamja e korrespondentit është se situata atje ka gjasa të mbetet e tensionuar sepse, nga këndvështrimi serb, Kosova mbetet territor serb.

Media serbe “Telegraf” raportoi më 19 tetor se vetëm 12 nga 9000 vetura me targa serbe ishin riregjistruar. Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, Tomas Szunyog, së fundi i tha Radio Kosovës se do të dëshironte që afati i ri-regjistrimit të veturave të shtyhet.

Njohja dhe lidhja ruse

Serbia dhe Kosova u angazhuan për bisedimet e sponsorizuara nga Bashkimi Evropian në 2013 për të provuar dhe zgjidhur mosmarrëveshjet e pazgjidhura mes tyre. Por pak progres është bërë. Kosovari me bazë në Zvicër, Osman Osmani, socialdemokrat, sindikalist dhe zëdhënës i diasporës shqiptare, fajëson qëndrimin e BE-së ndaj pavarësisë së Kosovës për problemet e saj aktuale. Spanja, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Qiproja kanë refuzuar të gjithë të pranojnë pavarësinë e Kosovës nga frika e inkurajimit të lëvizjeve separatiste në vendet e tyre. Megjithatë, 117 vende, përfshirë Zvicrën e kanë njohur shtetësinë e Kosovës.

Rusia dhe Kina gjithashtu refuzojnë të njohin Kosovën – Rusia mbështet pretendimet e vazhdueshme të Serbisë në territorin e Ballkanit. Serbia ka ofruar hyrje pa viza për disa vende nëse anulojnë njohjen e Kosovës. Kjo ka funksionuar në raste individuale. Balzli i SRF-së raporton se tani, megjithatë, nën presionin e BE-së, Serbia ka njoftuar se do të revokojë këtë regjim pa viza për Indinë, Tunizinë dhe Burundin.

Serbia konsiderohet tradicionalisht aleati më i ngushtë i Rusisë në Evropë, por jo gjithçka është ashtu siç duket.

“Jashtë, Beogradi propagandon narrativën e vëllazërisë së përjetshme ruso-serbe, por Serbia është pothuajse tërësisht e varur nga Perëndimi”, thotë Balzli. “Brukseli deri më tani i ka dhënë Serbisë 4 miliardë euro ndihmë zhvillimore, dhe ekonomia serbe bën dy të tretat e eksporteve të saj në vendet e BE-së”.

Gazetari thekson se politika e Serbisë për të parë besnikërinë ndaj Rusisë dhe kërkimin e lidhjeve më të ngushta me BE-në aktualisht po vihet në pikëpyetje në Beograd.

Osmani akuzon Serbinë se mban peng minoritetin serb. “Ata po i pengojnë serbët të integrohen në një shtet multietnik”, thotë ai. Ai gjithashtu vë në dyshim aftësinë dhe vullnetin e KFOR-it dhe Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) për të ruajtur paqen.

Si mund të ecë Kosova përpara?

Integrimi evropian mund të ndihmojë për të dalë nga bllokimi. Kancelari gjerman Olaf Scholz u tha udhëheqësve serbë dhe kosovarë gjatë një vizite në Berlin në maj se afrimi mes tyre ishte “shumë i rëndësishëm” për aspiratat e tyre për anëtarësim. Negociatat e pranimit të Serbisë në BE janë në progres dhe Kosova ka thënë se planifikon të aplikojë zyrtarisht për t’u anëtarësuar në BE deri në fund të këtij viti.

Bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën kujdesin e të dërguarve të BE-së dhe SHBA-së mund të kenë dështuar në zgjidhjen e çështjes së targave, por Beogradi dhe Prishtina së fundmi arritën një marrëveshje për përdorimin e dokumenteve personale të identitetit. Serbia pranoi të heqë dokumentet e hyrjes dhe daljes për mbajtësit e letërnjoftimeve të Kosovës. Në këmbim, Kosova u pajtua që të mos i prezantojë ato për mbajtësit e letërnjoftimeve serbe.

Balzli thotë se Kosova po përparon sepse qeveria e Kurtit është serioze në luftën kundër korrupsionit të shfrenuar dhe mbështetet në këto përpjekje nga diaspora zvicerane, mes kosovarëve të tjerë jashtë vendit. Nëse korrupsioni trajtohet në mënyrë efektive, ai beson se ekonomia e Kosovës do të rritet.

“Nëse Kosova, me të ardhura mesatare prej 350-400 €, arrin të rrisë prosperitetin e saj mbi nivelin e Serbisë (ku të ardhurat mesatare janë 770 €), atëherë kartat mes dy vendeve do të riorganizoheshin”, thotë ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit