Dy shqiptarë kapen brenda shtëpisë së barit në Angli, 19-vjeçari “bëhet fëmijë” për të shpëtuar

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.10.2022, 20:41

Dy të rinj shqiptarë janë arrestuar në Angli pasi u kapën duke kultivuar kanabis brenda një shtëpie me 12 dhoma. Erald Hoxha, 19 vjeç dhe bashkëpunëtori i tij, Xhevahir Dafku, 25 vjeç, të dy pa adresë fikse u arrestuan pasi policia ekzekutoi një urdhër kontrolli në një shtëpi në Cliff Road, Hornsea. Në këtë shtëpi, policia gjeti 12 dhoma dhe 311 bimë të pjekura kanabisi duke u rritur.

Policia tha se në furnizimin me energji elektrike në ambiente e shtëpisë ishin kryer ndërhyrje, pasi faturat ishin të ulëta krahasuar me shpenzimet.

Hoxha dhe Dafku u gjetën në një dhomë me ajrim. Hoxha i cili mbërriti në Britaninë e Madhe me kamion, i tha policisë se ai jetonte atje, por nuk e dinte se e kujt ishte shtëpia. Por kur Hoxha u arrestua ai u përpoq të mashtronte policinë, duke deklaruar se ishte një 16-vjeçar i pambrojtur.

Xhevahir Dafku, 25, admitted producing cannabis at a house in Hornsea.

Xhevahir Dafku, 25-vjeç

Mashtrimi i tij u zbulua shpejt nga ana e hetuesve pasi te të dhënat e tij kishte mospërputhje dhe saktësi. Gjatë seancës për dënimin e dy të rinjve, gjyqtari përmendi edhe faktin se Hoxha ishte përpjekur të kryente një mashtrim në lidhje me moshën. Gjyqtari madje u "tall" me shqiptarin duke e pyetur sërish për moshën:

Sa vjeç je sot? Nuk je aq i ri sa ke deklaruar më parë. Ju të dy jeni nga Shqipëria, ju u kapët në një shtëpi plot me kanabis. Ju ishit të punësuar për të ujitur dhe për t'u kujdesur për këto bimë. Në shtëpinë ku u arrestuat ju, energjia elektrike ishte anashkaluar pasi kishte një numër të madh impiantesh dhe fatura e energjisë elektrike duhej të ishte më e madhe.

Dy të rinjtë shqiptarë u dënuan me nga një vit burg. Mbetet në dorën e autoriteteve nëse shqiptarët do të bëbohen pas kryerjes së dënimit apo jo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit