Vjedhje të drunjve në Radovish,rritet numri i raportimeve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.10.2022, 19:33

Përpjekjet për të vjedhur dru po shtohen në rajonin e Radovishit. Ky fenomen është veçanërisht i theksuar në tre muajt e fundit, ku numri i personave që kryejnë prerje të paligjshme, si dhe transportin dhe shitjen e druve është dyfish më i madh në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Sipas të dhënave të policisë, vetëm në muajt gusht, shtator dhe tetor të këtij viti janë kryer 24 kontrolle në të cilat janë sekuestruar afro 65 metra kub dru dhe disa automjete me të cilat janë transportuar.

“Në periudhën gusht, shtator dhe tetor 2022, Sektori i Punëve të Brendshme të Radovishit ka shënuar rritje të efikasitetit në zbulimin e personave që kryejnë prerje të paligjshme, transport dhe shitje të druve.

Në periudhën e specifikuar janë kryer 24 aktivitete të tilla, gjatë të cilave personave me banim në komunë janë konfiskuar 64,6 m/3 dru zjarri pa dokumentacion përkatës, 6 automjete motorike për pasagjerë, 5 parzmore, 2 traktorë, 1 automjet mallrash dhe një rimorkio të Radovishit dhe Konçes për veturë të udhëtarëve, thotë Aleksandra Trajanov, zëdhënëse e SPB Strumicë.

Se vjedhjet e druve të zjarrit janë në rritje e konfirmon edhe policia pyjore, e cila në tre muajt e fundit ka paraqitur 28 kërkesa për kundërvajtje dhe një kallëzim penal. Disa nga drunjtë që ishin objekt i prerjes së paligjshme janë zbuluar gjatë kontrolleve të bëra në zonën pyjore, por ka pasur edhe raste kur hajdutët e drurit janë kapur duke ua shitur masën drusore personave fizik.

Policia pyjore apelon qytetarët që të kenë kujdes në blerjen e druve të zjarrit dhe t’i sigurojnë nga furnitorët e ligjshëm, në të kundërt nëse nuk kanë dokumentacionin e duhur mund të mbeten pa dru dhe pa paratë e paguara për të.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit