Protesta të dhunshme në Athinë, një 19-vjeçare u përdhunua në Komisariat nga dy policë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.10.2022, 19:20

Pak ditë më parë, dy oficerë të policisë greke u arrestuan pasi akuzohen për përdhunimin e një 19-vjeçareje në një stacion policie në qendër të Athinës.

E reja ka deklaruar se mbrëmjen e 11 tetorit është përdhunuar në Komisariatin e Omonisë nga dy oficerë të policisë, njëri 24 dhe tjetri 27-vjeç. Sipas 19-vjeçares, dy policët i kishin kërkuar që të shkonte në Komisariat rreth orës 23:30, dhe pasi kishte mbërritur atje, ata e kishin çuar në bodrum dhe e kishin përdhunuar të dy me radhë.

Pas përhapjes së lajmit, në Athinë pati protesta të shumta në solidaritet me 19-vjeçaren që denoncoi rastin e tmerrshëm. Këto protesta janë shoqëruar edhe me përplasje të dhunshme mes policisë dhe qytetarëve që protestonin. Mijëra qytetarë kanë denoncuar përdhunimin e 19-vjeçares në Komisariatin e Omonias nga dy punonjës policie dhe tentativën e tyre për të mbuluar krimin.

Deklarata dhe protesta e qytetarëve vjen pasi dy policët e rinj në moshë kanë mohuar akuzat e 19-vjeçares dhe kanë deklaruar se marrëdhënia mes tyre ka qenë konsensuale.

Qytetarët në Greqi po protestojnë edhe kundër rastit të një polici që dyshohet se është përfshirë në një skandal pedofilie ku janë të përfshirë rreth 70 persona.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit