Rishi Sunak: Kryeministri më i ri, më i pasur se Mbreti Charles dhe i pari hindu i Britanisë së Madhe

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.10.2022, 18:37

"Deputeti më seksi i Britanisë”, "Fytyra e pranueshme e konservatorëve" dhe “Personi më i pasur në parlament” janë vetëm disa nga vlerësimet që i janë atribuar Rishi Sunak, kryeministrit të ri të Britanisë gjatë karrierës së tij politike.

Kur 42-vjeçari me orgjinë indiane të marrë zyrtarisht detyrën si zëvendësues i Liz Truss këtë javë, ai do të bëhet kryeministri i parë jo-bardhë i Britanisë, hindu, udhëheqësi më i ri ndonjëherë dhe kryeministri i parë që është më i pasur se monarku në Pallatin Buckingham. Kjo pasi pasuria e tij prej 730 milionë £ është sa dyfishi i pasurisë së Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Consort Camilla të cilët kanë 300-350 milionë £.

Sunak i cili është djali i dy farmacistëve dhe i arsimuar në Oksford, është kandidati i parë që ka arritur mbështetjen e 100 kolegëve deputetë dhe tani bëhet kryeministri i 57-të i Mbretërisë së Bashkuar (dhe i treti i vitit 2022).

Kryeministri i ri është djali i dy prindërve emigrantë. Prindërit e tij erdhën në Mbretërinë e Bashkuar nga Afrika Lindore dhe janë të dy me origjinë indiane. Sunak ka lindur në Southampton në vitin 1980, ku babai i tij ishte mjek i përgjithshëm dhe nëna e tij drejtonte një farmaci.

Gruaja e tij është Akshata Murthy, vajza e miliarderit indian Narayana Murthy. Vetë Sunak ka punuar për bankën e investimeve Goldman Sachs dhe në dy fonde mbrojtëse. "The Sunday Times Rich List" vlerëson se pasuria e çiftit është rreth 730 milionë paund.

Sunak u zgjodh për herë të parë si deputet në 2015 për Richmond në Yorkshire veriore. Sukseset e tij në politikë u shtuan edhe më tepër kur ai u bë ministër i financave në shkurt 2020 nën drejtimin e Boris Johnson.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit