Tetori mbyllet me mot pranveror, temperaturat të larta për stinën ku jemi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.10.2022, 16:38

Java e fundit e tetorit do të mbizotërohet nga moti me diell, i ngjashëm me stinën e pranverës pasi temperaturat do të vijojnë të jenë të larta.

Sipas sinoptikanes, Lajda Porja moti do të jetë kryesisht i kthjellët dhe me intervale të gjata me diell kryesisht në zonat bregdetare.

Moti do të jetë kryesisht i kthjellët pothuajse gjatë gjithë javës. Do të kemi intervale të gjata me diell kryesisht në zonat bregdetare dhe në zonat e ulëta. Ndërkohë që edhe vranësirat në zonat malore do të jenë kalimtare në orët e pasdites. Nuk pritet të ketë reshje, pothuajse deri në fund të muajit tetor.

Ajo thotë se temperaturat që kemi kaluar gjatë këtyre ditëve, por që edhe do të na shoqërojnë në ditët në vijim janë më të larta krahasuar me periudhën ku jemi tani.

Prej disa ditësh po përjetojmë temperatura të larta, madje fundjava regjistroi vlera 29 gradë, edhe sot do të jemi në vlera 28 dhe kryesisht pak mbi 28 gradë në zonat bregdetare që janë shumë të larta krahasuar me periudhën ku jemi tani. Megjithatë duke filluar nga dita e nesërme dhe deri në fund të muajit do të kemi një rënie të ndjeshme dhe graduale të temperaturave.

Sinoptikanët thonë se temperaturat e larta dhe thatësira e këtij muaji nuk kanë plotësuar kuotat mujore të reshjeve të shiut, ndryshe nga vitet e mëparshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit