Aksidentet me traktor, katër të vdekur në Maqedoni vetëm këtë vit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.10.2022, 13:24

MPB dhe SRSKRR sot në Kërçovë dhe rrethinë kanë realizuar aktivitete parandaluese për edukinim e shoferëve të traktorëve dhe të makinave bujqësore dhe për shënim plotësues të këtyre automjeteve për shkak vërejtjes së tyre më të lehtë gjatë pjesëmarrjes në trafik.

Në periudhën kur nëpër rrugët qarkullojnë një numër më i madhë i traktorëve dhe makinave bujqësore SRSKRR dhe MPB-ja zbatojnë fushatë nën moton “ngasje e sgurt e traktorëve dhe makinave bujqësore”. Qëllimi i fushatës është ngritja e vetëdijes për pjesëmarrje të barabartë në trafik të shoferëve të traktorëve dhe makinave bujqësore.

“Kryetarja e SRSKRR-së, Gordana Kozhuvarovska apeloi për kujdes.

“Kini kujdes ndaj traktorëve dhe makinave bujqësore-edhe ata janë të barabartë në trafik, kurse shoferët e traktorëve duhet të ngasin traktorët në gjendje të rregullt teknike dhe të shënuar që të jenë të dukshëm në trafik. Siguria në vend të parë”, tha Kozhuvarovska.

Ndihmësministri për Marrëdhënie me Publikun në MPB, Toni Angellovski informoi se në nëntë muajt e parë të këtij viti në aksidente trafiku me traktorë jetën e kanë humbur katër shoferë, dy prej tyre janë shoferë të traktorëve, kurse dy bashkëudhëtarë.

“Të njëjtat numra i kishim edhe në nëntë muajt e vitit 2021, kurse u përsëritën edhe këtë vit. Traktorët nuk mund të qarkullojnë aq shpejt, por problem është gjendja jo e rregullt teknike të makinave de gabimet e shoferëve. Për këtë drejtojmë apel për kujdes maksimal gjatë ngasjes së traktorëve, për arsye se gabimet mund të jenë fatale”, tha Angellovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit