Perojekti Thumanë-Kashar-Fier/ Banori i Bërxullës: Kush vë shkelm te toka ime do e zhduk, GENER-2 firmë hajdute

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 24.10.2022, 10:55

Pas ditës së djeshme, banorët e Bërxullës nuk janë ndalur, teksa kanë dalë edhe sot në protestë kundër projektit Thumanë-Kashar-Fier e cila u rrafshon tokat dhe u prek banesat. Janë rreth 22 familje të cilët kundërshtojnë projektin, ndërsa theksojnë se kompania GENER-2 e Bashkim Ulajt që ka fituar projektin me koncesion për 35 vite, në kundërshtim me ligjin, po punon pa leje ndërtimi. Banorët e irrituar shprehen se Bashkia dhe firma që do të ndërtojë rrugën nuk i kanë informuar lidhur me ndërhyrjen. Banorët shprehen se janë kundër dëmshpërblimeve për çmimin 440 lekë për m2 që sipas tyre është qesharak.

“Unë prekem nga kjo rrugë, edhe te shtëpia. Është një firmë hajdute, sa na pa u larguan dhe lanë punimet dhe ikën. Kjo duket qartësisht mashtrim, janë hajdutë, kanë mbushur gropat e bregut të lumit. Paturpësia më e madhe. Absolutisht nuk dimë asnjë gjë fare. Nuk kemi asnjë lloj njoftimi. Hedh firmën thanë. Çmimi i referencës 4500 leke te vjetra për m2, sa një shishe vaj misri. Çmim qesharak. ku të shkoj , ku të mbytem me fëmijë. Si u shembka shtëpia, kam punuar me vite për të ndërtuar këtë shtëpi. Unë jam invalid, 5 unaza i kam bërë, po nuk mora njëri me vete nuk iki. Kush vë shkelm te toka ime do e zhduk, do vras edhe veten. na kanë mashtruar”– u shpreh një prej banoreve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit