Shefi ishte “Tony Montana” shqiptar/ Vajzat pjesë e rrjetit të prostitucionit në Greqi: Shkonim me 100 burra në ditë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 23.10.2022, 09:33

Fitimet ishin të shumta, deri në atë pikë sa tutorët hapën edhe një dyqan lulesh në qendër të Athinës për të larë eurot “e zeza” nga punët e tyre “rozë”. Është kjo historia e disa vjzave që shfrytëzoheshin për prostitucion në Greqi, ku kreu ishte shqiptari "Tony Montana". Vajzat janë të reja të bukura nga vendet e varfëra të Evropës Lindore që shkojë në Greqi për të fituar para për të mbajtur familjet e tyre dhe përfundojnë si prostitua, duke kryer 100 takime në ditë, të burgosen në shtëpi me roje shqiptare të armatosura, të dërgoheshin nëpër spitale nga gjakderdhja e pakontrolluar dhe madje të detyroheshin të vendosin sfungjer në vaginat e tyre për të mos humbur asnjë ditë pune.Dëshmitë dhe përshkrimet, tregojnë që varfëria, skamja dhe dëshpërimi zbulojnë se çfarë ndodh realisht në banesat e Athinës, shkruan protothema.

20-vjeçarja Maria

Vajza e parë, Maria, e përfshirë në bandën e “Tony Montana” dhe Daniela, është vetëm 20 vjeç. Nëpërmjet një njohjeje të përbashkët erdhi në Athinë dhe filloi një makth që në ditën e parë kur u detyrua të bënte 52 takime.

Shoku im më tha se do të bëj pesëqind euro në Greqi nëse bëj tre takime romantike me klientët dhe sado që nuk më pëlqente kjo punë u detyrova ta bëja sepse nuk kisha para për fëmijën tim. Më tha gjithashtu se kjo punë është e ligjshme në Greqi dhe nuk do të kem fare problem. Telefonoi drejtuesin, i cili më dërgoi para për të rregulluar udhëtimin tim në Greqi, konkretisht pesëqind euro për biletat e autobusit dhe pasaportën time. Këto para do t'i merrja hua nga puna ime si botuese. Pra, rreth mesit të majit të vitit 2022. [...] u organizua udhëtimi im nga Moldavia në Greqi. Pasdite erdhi drejtuesja me të shoqin, i cili është shqiptar, dhe shkuam të më tregonte strehimoret ku do të punoja. Daniela është pronare e shumë shtëpive publike”, thotë ajo, ndërsa skenat që përshkruan në rreshtat e mëposhtëm janë të tmerrshme.

“Ditën e parë që punova në bordello, u takova me pesëdhjetë e katër burra dhe u ndjeva shumë keq. Ndihesha e përfituar sepse burrat me të cilët u detyrua të dilja ishin të pisët, të dehur, të huaj, përdorues droge. Punoja edhe kur nuk ndihesha mirë duke futur një sfungjer në vaginë. Më çonin në azil në shumicën e rasteve drejtuesi dhe shqiptari me një makinë të madhe të zezë, herë të tjera në këmbë ose vetë. Në qershor 2022, me një vajzë tjetër, vendosëm të niseshim për në Moldavi, fshehurazi”.

Rrjeti i prostitucionit në Greqi! Kreu ishte shqiptari "Tony

26-vjeçarja Renata

Në dëshminë e dhënë me përkthyes, në prani të një psikologeje, në orën 13:30 të datës 15 tetor në Në/Drejtorinë për Luftën kundër Krimit të Organizuar dhe Trafikimit të Qenieve Njerëzore, pranë Drejtorisë së Sigurimit të Atikës, 26-vjeçarja moldave Renata, rrëfeu dhe ajo tmerrin.

“Në vitin 2018, rashë në kontakt me një mikun tim që e dija se jetonte në Athinë dhe punonte si i burgosur në një bordello. Meqenëse mësova që paratë ishin të mira, e pashë si një mundësi për të mbledhur para dhe për të rritur fëmijën tim, pa pasur nevojë ta jepja në një institucion dhe ta rrisja vetë. Kështu, në gusht të vitit 2018, erdha në Athinë me djalin tim dhe punova për dy muaj e gjysmë si refugjat në azilin që ndodhet në rrugën Iasonos. Shefi atje ishte një greke, Vasso, e cila më dha edhe më shumë para. Kur mbërrita në Greqi më mori nga aeroporti drejtuesi së bashku me "Tony Montana" dhe më çuan në shtëpinë e tyre në rrugën Acominatou. Në këtë shtëpi më është dashur të paguaj qira prej dyqind eurosh sepse më ka strehuar. Daniela në atë kohë kishte 4 shtëpi publike. Çdo takim kushtonte dhjetë euro, dhe kam marrë pesë euro nga çdo takim, ndërsa katër takimet e para kanë qenë xhaz, domethënë nuk jam paguar fare për takimet që kam bërë. Për shkak se kisha problem me pasaportën, qëndrova tre muaj, në shkurt të 2020 shkova në Moldavi, rinovova pasaportën dhe u ktheva në mes të marsit 2020. Më pas filluan problemet. Edhe karantina filloi për shkak të virusit korona dhe shtëpitë publike duhej të mbylleshin. Si unë, ashtu edhe vajzat e tjera kishim frikë të punonim, por drejtuesi dhe "Toni Montana" na bërtisnin, na shanin dhe na detyronin të punonim fshehurazi. Kur i thashë Danielës se klientët që vijnë në dyqan janë të dehur, ose të pisët, ose të droguar dhe nuk dua të dal me ta, ajo më bërtiti dhe më tha që kam ardhur për të punuar dhe jo për t'u ulur.

Vajza kishte një problem me letrat e saj, të cilën Daniela arriti ta zgjidhte.

“Më kishin deportuar, nuk munda të hyja në Greqi deri në vitin 2023. Lideri e kishte gjetur zgjidhjen. Më tha se do të udhëtoja për në Shqipëri me avion dhe prej andej një shqiptar do të më kalonte ilegalisht në Greqi në këmbë. Më duheshin vërtet paratë për fëmijën tim dhe vendosa të pranoja. Pra, kam mbërritur në Greqi rreth datës 27-06-2021. Ky udhëtim kushtoi 3000 euro dhe Daniela më tha se do ta paguaja me punën time në azile, nga një deri në tre turne në ditë. Për rreth tre muaj, pavarësisht termineve që bëja normalisht, të gjitha paratë që bëra nga terminet më mbanin dhe më jepnin çdo ditë dhjetë euro për ushqim dhe cigare. Unë mund të kem takuar njëqind burra gjatë asaj kohe, por paratë që merrja në fund ishin gjithmonë dhjetë euro. […]. Kur punonim në periudhën e karantinës më detyroi të ulesha edhe në tre turne radhazi dhe të bëja takime me rreth njëqind klientë. Ndërsa kur thamë se kishim frikë nga policia, ai na tha se çfarëdo që të ndodhë ai ka para për avokatët dhe gjykatat. Kur i thashë se kisha dhimbje, apo nuk isha në humor apo e lodhur, ajo nuk më besoi dhe më tha se po gënjeja...”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit