Makina e parë që ecën në rrugë dhe fluturon në qiell kushton 270 mijë £, ju shpëton nga trafiku

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.10.2022, 00:26

Trafiku së shpejti mund të jetë një gjë e së kaluarës pasi një kompani ka pohuar se 'makina e tyre e parë fluturuese në botë' do të jetë në gjendje t'ju shpëtojë nga rrëmuja dhe stresi i trafikut.

Kompania me bazë në Kaliforni, Alef Aeronautics, pretendon se Modeli A përdor infrastrukturën ekzistuese urbane për ecje dhe parkim por ka edhe opsionin e fluturimit.

Vizioni i kompanisë për automjetin, i cili do të kushtojë 270,000 £, është që ky automjet të mund të udhëtojë në autostradat rrugore por edhe të ngrihet në qiell. Marka planifikon të bëjë dërgesat e para në tremujorin e katërt të 2025 dhe deklaron se modeli i tyre është i vetmi që mund të ngasë në rrugë dhe të ngrihet vertikalisht, pothuajse si një helikopter.

Modeli A përshkruhet si një "zgjidhje për çështjet e mbingarkesës moderne" dhe ka një rreze drejtimi prej 200 miljesh dhe një rreze fluturimi prej 110 miljesh.

CEO i Alef Jim Dukhovny tha:

Modeli A është një zgjidhje moderne për nevojat e transportit urban dhe rural në shekullin e 21-të, sepse është transporti më i shpejtë dhe më i përshtatshëm i krijuar ndonjëherë nga pika e origjinës deri në destinacionin përfundimtar. Duke u mundësuar konsumatorëve të zgjedhin mënyrën e drejtimit ose të fluturimit, makina fluturuese Aled lejon rrugën optimale në varësi të kushteve të rrugës, motit dhe infrastrukturës.

CEO thotë se ata kanë testuar një prototip me madhësi të plotë që nga viti 2019. Kompania ka punuar në makinën fluturuese që nga viti 2015, me ekipin themelues të Constantine Kisly, Pavel Markin, Oleg Petrov dhe Jim Dukhovny që kanë mbi 70 vjet përvojë në zhvillimin e inxhinierisë dhe teknologjisë nën brezin e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit