Punonjësit e Postës ende s’kanë marrë rrogat, kërcënojnë me protesta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.10.2022, 20:59

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) dhe organizatat sindikale të Postës së Maqedonisë kërkojnë takim urgjent me përfaqësuesit e Qeverisë deri të martën ose më së voni të mërkurën, në të cilin do të prezantojnë problemet që ka kjo kompani.

Ndryshe, ata bëjnë të ditur se do të organizojnë protesta para Qeverisë, pasi që ende nuk kanë marrë rrogat.

LSM theksoi se problemi më i madh është se punonjësit e Postës së Maqedonisë së Veriut ende nuk e kanë marrë pagën për muajin shtator.

“Punonjësit janë të shqetësuar për të ardhmen e Postës dhe ruajtjen e vendeve të punës, si dhe duke pasur parasysh gjendjen e keqe financiare të Kompanisë, me rënie të të ardhurave, është vënë në pikëpyetje pagesa e rregullt e pagave. Duhen masa urgjente për tejkalimin dhe stabilizimin e funksionimit të Postës, gjegjësisht ndërmarrjen e reformave urgjente në funksionimin e përgjithshëm në të cilin Qeveria e RSM-së është faktor kyç, në cilësinë e saj si pronare e Sh.A. Postat e RMV-së”, thuhet në deklaratën e Lidhjes së Sindikatave,raporton ina.

Raportohet se deri më tani janë siguruar vetëm 15 milionë denarë, ndërsa mungojnë 50 milionë për të siguruar paga për mbi 2000 punëtorë në mbarë vendin. Menaxhmenti i postës shpreson se Qeveria do t’i plotësojë për t’i siguruar këto 50 milionë denarë, përndryshe nuk do të ketë rrogë as në periudhën e ardhshme dhe protesta do të jetë e pashmangshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit